Ali Babacan Davos'a Gidiyor!

Ali Babacan Davos'a Gidiyor!
İki yıl önceki ''One Minute'' krizinin ardından hükümet tekrar Davos'un yolunu tutuyor...

Dünya Ekonomik Forumu toplantısına katılacak olan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Davos'a hareketi öncesi açıklamalarda bulunuyor. Merkez Bankası'nın attığı adımlara işaret eden Babacan, "Merkez Bankası'nın temel görevi fiyat istikrarıdır" dedi. "MB'in kendi araçlarıyla finansal istikrarı sağlaması mümkün değil" diyen Babacan, finansal istikrar için kurumlar arasında etkin bir işbirliğinin yapılması gerektiğini ifade etti. Babacan ayrıca alınan kararların önümüzdeki dönemde izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yabancı sermayenin alınan karar sonra izlediği strateji hakkında ise Babacan, "Aldığımız kararlar sonrası ciddi miktarda döviz yurtdışına çıkmış durumda.Türkiye'ye sermaye giriş çıkışının serbestliği devam edecek. Giriş çıkışlarla Türkiye'ye yönelenlerin uzak durmaya başladığı gözleniyor. Öte yandan kredi hacminin kotrollü bir şekilde artmasını istiyoruz. Hiçbir bankaya özel bir uygulama yapılmıyor. Bugünkü para bolluğuna dayalı büyüme ortamı kimseyi yanıltmamalı" dedi.

Enflasyon konusuna da değinen Bakan Babacan, petrol fiyatlarının hedefler üzerinde baskı oluşturacağını ve enflasyonu bir miktar artırabileceğini belirtti.

'One Minute' krizinin ardından iki yıl geçti, hükümet Davos yolunu tekrar tutuyor.

Türkiye'yi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın temsil edeceği Davos Zirvesi'ne, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katılması bekleniyor.

Resmi kurumlardan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın yer aldığı toplantılara aralarında Doğuş Holding, Sabancı Holding, Koç Holding üst düzey yetkililerinin yanı sıra, çok sayıda Türk işadamının katılacağı belirtiliyor.

EKONOMİK BÜYÜME ÖNCELİĞİ

Davos'ta ekonomik büyüme konusu odak noktalarından biri olurken, ekonomik toparlanma ve krizden çıkış yolları da aranacak. Daha önemlisi, bir daha bu türden derin krizlere yakalanmamak için yeni mekanizmalar aranacak.

Gelişmekte olan ülkelerin ağırlıklı olduğu Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkeleri 2010 yılını ekonomik büyüme yaşayarak atlatırken, Avrupa ve Kuzey Amerika'da durgunluk gözleniyor. Dünya ekonomisinin geleceğini sanayileşmiş 7 ülke değil, G-20 belirliyor ve işte bu durum da zirvenin ana temalarından biri olan ''Yeni Gerçeği'' oluşturuyor.

Davos'ta, Avrupa ülkelerindeki krizin derinleşip derinleşmeyeceği de, krizin yayılıp yayılmayacağı, önceki yıllarda ağırlık verilen Avrupa Birliği'nin genişlemesi odaklı toplantıları, oturumları gölgelemiş durumda.

HİNDİSTAN YATIRIM TANITIM ATAĞINDA

Öte yandan, bu yılki toplantılarda, en çok tanıtım yapan ülkelerin başında Hindistan geliyor. Hindistan Davos'ta yayınladığı reklamlarda, yabancı yatırımcıları ülkesine çekmek için eski ve köklü bir geleneğin genç nüfusla birleştiği bir ülke temasını işliyor.

Öte yandan, Davos'ta geçen yıllara oranla yağan kar miktarının oldukça azaldığı ve bunun turizme de olumsuz yansımalarının olduğu belirtiliyor.

Bu arada, Davos Zirvesi'ni protesto eden bazı gruplarda küresel ekonomik karar mekanizmalarına karşın protesto gösterisinde bulundular.

''RİSK TEPKİ AĞI'' OLUŞTURULACAK

Davos'ta, küresel krizleri, meydana gelmeden önce, küresel işbirliği ile önlemeyi amaçlayan ''Risk Tepki Ağı'' oluşturulacak.

Yeni küresel düzende, sanayileşmiş ülkelerden çok, Gelişmekte olan ülkeler ve G-20'nin oluşturduğu yeni oluşum, ''Yeni Gerçek'' olarak tanımlanıyor. Ortak kurallar ise yeni küresel düzende, işbirliği imkanlarına yönelik ortak kuralların oluşturulmasını amaçlıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com