Ali Çetinkaya ölümünün 61'inci yıldönümü

Ali Çetinkaya ölümünün 61'inci yıldönümü
Kurtuluş Savaşı komutanlarından eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Ali Çetinkaya ölümünün 61'inci yılında memleketi Afyonkarahisar'da törenle anıldı.

Kurtuluş Savaşı komutanlarından eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Ali Çetinkaya ölümünün 61'inci yılında memleketi Afyonkarahisar'da törenle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 7. Bölge Müdürlüğü bahçesindeki Ali Çetinkaya Anıtı'na çelenk konulması ve saygı duruşu ile başlayan tören, Gar binasındaki Ali Çetinkaya Müzesi'nin gezilmesi ile devam etti. Törene Vali Haluk İmga, Garnizon Komutan Vekili Kurmay Albay Hüseyin Ödemeci, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Koçer, mülki amirler ve askeri erkan katıldı. Tören kapsamında Ali Çetinkaya'nın Asri Mezarlık'taki mezarı ziyaret edilerek dua edildi, mezarına karanfil bırakıldı.
Afyonkarahisar'da 1878'de doğan Ali Çetinkaya, 1907'de Manastır'da İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne girdi, cemiyetin örgütlenmesinde rol oynadı. I. Dünya Savaşı'nda Irak, Kafkasya ve Makedonya cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi'nin ardından Ayvalık bölgesindeki 72'inci Alay Komutanlığı'na atandı. 29 Mayıs 1919'da Ayvalık'ı işgal eden Yunanlılara karşı ilk direnişi başlatan Çetinkaya, Ayvalık cephesini oluşturdu. 1920 yılının ocak ayında son Osmanlı Meclis-i Mebusanı'na Afyon Milletvekili olarak
katıldı. İngilizlerin İstanbul'u işgalinden sonra sürüldüğü Malta'da 1921 yılında serbest bırakılmasının ardından Afyon Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Halk Fırkası'nın meclis grubu başkan vekilliğini de yapan Çetinkaya,1925'te Ankara İstiklal Mahkemesi Başkanlığı'na getirildi. 16 Şubat 1934'te Bayındırlık Bakanlığı'na atanan Çetinkaya, bu görevi 3 Nisan 1939'a kadar sürdürdü. Daha sonra 2. Refik Saydam Hükümeti döneminde ilk kez oluşturulan Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 20 Kasım 1940'ta bakanlıktan ayrılan
Çetinkaya, ölünceye kadar Afyonkarahisar Milletvekilliğini sürdürdü. Çetinkaya, 21 Şubat 1949'da vefat etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com