Ali İsmail davasında ikinci duruşma: Sanıklar teşhis edildi!

Ali İsmail davasında ikinci duruşma: Sanıklar teşhis edildi!
Gezi olayları sırasında üniversiteli Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesiyle ilgili dördü polis sekiz kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Kayseri'de görülüyor.

'Güvenlik' gerekçe gösterilerek Eskişehir’den Kayseri’ye alınan dava nedeniyle kentte güvenlik önlemleri alındı. Davayı izlemek için gelenlerin otobüsleri adliyeye yakın yerde durduruldu. Adliye çevresinde yaklaşık bin polis olağanüstü güvenlik önlemi almış durumda.

Korkmaz ailesi ellerinde Ali İsmail’in fotoğraflarıyla salona girdi. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük de destek için adliyeye geldi.

AYNI KAREDELER

Duruşmada olan Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, Twitter’dan bir fotoğraf paylaştı ve şöyle yazdı: Tutuksuz sanık 3 polis de salona geldi. Polis arkadaşlarının yanına sığındılar. Annem ve babamla aynı karedeler!

OĞULLARI ANNELERİNİN ELLERİNİ ÖPEBİLDİ Mİ?

Ali İsmail’in fotoğrafını göğsünde taşıyan anne Emel Korkmaz, duruşma salonu girişinde yaptığı açıklamada oğlunun hesabını sormaya geldiğini söyledi. Sanıklara tepki gösteren anne Korkmaz, “Ali İsmail’in hesabını sormaya geldim. Ali İsmail ile birlikte geldim. Acaba evlatları annelerinin elini öpebildi mi? Çocukları babam nerede diye sorduğunda ne cevap verdi. Biz 19 yaşında gencecik çocuğa kıydık, hapiste miyiz dediler, yoksa ne dediler merak ediyorum?” diye sordu.

SANIKLAR DURUŞMADA

Mahkeme heyeti yerini aldı. Salona önce önce tutuksuz sonra tutuklu sanıklar getirildi. Sanıklarla ile Korkmaz ailesi arasına jandarma dizildi. Müdahil avukatlar, “Duruşmada olaya ilişkin önemli gördüğümüz görüntüler göstereceğiz. Salonda sinevizyon sistemi kurulmadığından zorlanacağız” dedi. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da “Benim oğlum da polisler tarafından öldürüldü” diyerek davaya katılma talebinde bulundu. Elvan’ın yanı sıra Hatay’da yaşamını yitiren Ahmet Atakan‘ın ağabeyi Zafer Atakan, Balıkesir ve Mersin barolarından da müdahil olma talebi geldi. Sanık avukatları ise bu taleplerin reddedilmesini istedi.

7 AYLIK YEĞENİ DE…

Ağabey Gürkan Korkmaz ise kucağında oğlu Ali Yusuf’la birlikte söz aldı. Oğlunun 7 aylık olduğunu, olaydan mağdur olduğunu, amcasıyla adaş olduğunu, onun bayrağını Ali Yusuf’un aldığını belirterek bebek adına davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme davaya katılma taleplerini reddetti.

TANIKLAR DİNLENMEYE BAŞLADI

Duruşmada bugün 11 tanık dinlenecek. Ali İsmail Korkmaz dövülürken olay yerine çok yakın olan tanık Semih Berkan Yapıcı salona alındı. Kimlik tespiti yapıldı. Yemin ettikten sonra anlatmaya başladı.

“Olay akşamı (2 haziran) arkadaşımla Espark önündeki eylemlere baktık. Sonra arkadaşımı evine bıraktım. Yunus Emre caddesine çıkan yollardan gittik. Kendisini eve bıraktıktan sonra bir ara sokakta eylemcilere polis müdahale ediyordu. Bir süre sonra çevik kuvvet TOMA’larla müdahale etti. Ben de diğer insanlar gibi kaçtım. AKP il binası az ilerisinde biraz bekledim. Eve gitmek için kendime güvenli yol arıyordum. Güvenli olduğunu düşündüğüm sokakta 2 sarhoş kişi gördüm ve arkalarından yürümeye başladım. Kapalı pazarın oradaki fırına vardım. İçeride 2 polis vardı. Dışarı çıktım, havada hala gaz vardı. “Yapmayın etmeyin” diye bir bağırma duydum. 2 polis eylemcileri pazar yerine sürüklüyordu. Polislerden birinin Selçuk Bal olduğunu internetten öğrendim. Yanlarında elinde sopa olan Serkan Kavak da vardı. Serkan Kavak da vurmaya başladı. Bu sırada vurdukları şahıs bir anda kaçmaya başladı. Bu kişiler fırının önüne döndüler, ben de oraya gittim. Tekrar gaz saldırısı başladı, eve gidemedim. Sokağa giren uzun boylu, kumral birini darp ettiler. Dövdükleri kişi “Yapmayın ben su almaya geldim” dedi.

Eve gitmek için Ali İsmail’in girdiği sokağa yöneldim. Serkan Kavak’ın pasajda saklandığını gördüm “Ben çıkarken sen geriye kaç” dediğini duydum. Bu sırada Ali İsmail Korkmaz ile Doğukan Bilir’in sokağa girdiğini gördüm. Ali İsmail sokağa girmeden önce Hüseyin isimli polis ve gaz maskeli polisi gördüm orada.

Ali İsmail sokağa girdiğinde Hüseyin isimli polis ve diğer gaz maskeli polis yakalamak istedi ama yakalayamadı. Dğukan Bilir’i (Ali İsmail’le aynı gün dayak yiyen genç) yakaladılar. Ali İsmail’in önü fırıncılar tarafından kesildi. Ali İsmail kepenklere doğru hamle yaptı. Çelme taktılar, Ali İsmail dengesini kaybedip düştü. Herkes darp etmeye başladı. Ali İsmail tekmelerle darp edildi. Defalarca vurdular. Kafasını kaldırdı ve kafasını kaldırıma çarptı. O anda yüzünü hafızama kazıdım. Uzun saçlı bir polis geldi.. Ali kafasını saklamaya çalıştı ama hep kafasını tekmelediler. Bilincini kaybetti. Ali İsmail kendine gelmeye başlayınca tekrar darp etmeye başladı (sanık Mevlüt Saldoğan’dan söz ediyor). Ali fırsat bulup kaçmaya başladı, polisler “Çevirin onu” diye bağırıyordu. Sonra gözden kayboldu.

İKİŞİ SANIĞI TEŞHİS ETTİ

Tanık konuşurken salonda başta Korkmaz ailesi olmak üzere birçok kişi ağladı. Tanık Yapıcı, anlatımlarından sonra salonda bulunan sanıkları teşhis etmeye başladı. Yapıcı, polis memuru Mevlüt Saldoğan’ı ve polis memuru Hüseyin Engin'i canlı olarak da teşhis etti. (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com