Ali İsmail Korkmaz Davası

Ali İsmail Korkmaz Davası
Anne Korkmaz:

KAYSERİ (AA) - Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darp sonucu hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan ve güvenlik gerekçesiyle Kayseri'de yapılan davanın ikinci duruşması sona erdi. 

Duruşmada, tanıkların dinlenilmesinin ardından mahkeme heyeti, salondaki Korkmaz ailesine talepleri olup olmadığını sordu.

Anne Emel Korkmaz, dün Anneler Günü olduğunu anımsattı.

Anne Korkmaz, "Oğlumu katledenler babadırlar. Baba olduklarını söylediler. Anneleri hayattaysa eğer bu çocuklarını nasıl andılar. Eğer görüşme varsa çocuklarına ne cevap verdiler? Bunu merak ediyorum. Sabahtan beri çocuğumu katledenlere aynı nefesi soluyorum. Hangi anne buna katlanır. Siz annelerinize ne söylediniz, bir çocuğu katlettiğini söylediniz mi" diye konuştu

Baba Şahap Korkmaz ise oğlunun yüzde yüz masum olduğunu dile getirdi.

Sanık avukatlara seslenen Korkmaz, "Katilleri savunan kişiler hangi vicdanla hangi dille savunuyorlar. Geçen duruşmada iddia edemedim görüntülere bakamamıştım çünkü. Sonra baktım, hepsi vahşice saldırıyorlar küçücük o boya, küçücük o çocuğa. Onun elinde ne cisim ne taş var.  Masum çocuğa böyle saldırırken hiç vicdanlarınız sızlamadı mı? adaletinize sığınıyorum" şeklinde konuştu.

Ali İsmail Korkmaz'ın ablası Aylin Taktuk ise görüntülerdeki kişilerin hepsinin sanık sandalyesinde oturduğunu belirtti.

Taktuk, "Burada apaçık nasıl şu an görüyorsak o görüntüde bu kişiler var. Nasıl inkar ediliyor bunu anlamıyorum.  Biz Anneler Günü'nü kutlayamadık çünkü içimiz yandı" ifadesini kullandı.

Ağabey Korkmaz da sanık avukatlarından birinin sınıf arkadaşı olduğunu, Ali İsmail Korkmaz hastanede yatarken defalarca ziyarete geldiğini söyledi.

Korkmaz, "Arkadaşlık ilişkisiyle gelmiştir, bilgi almıştır. Vekillikten çekilmesini talep ediyorum" dedi.

-Avukatların talepleri-

Müşteki avukatı Ayhan Erdoğan, yoğun bir çalışmanın ardından 4 ayrı MOBESE'den görüntü elde ettiklerini, bunların değerlendirilmesini, dosyaya konulmasını, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut'un tutuklanmasını talep etti.

Sanık avukatları ve sanıklar da tahliyelerini istedi. Sanık Mevlüt Saldoğan'ın avukatı Mutlu Karayılan, "Müvekkilimin memleketimizde tahliye edilmesi için paşa mı olması lazım" ifadesini kullandı.

-Savcının talepleri-

Savcı ise tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut'un tutuklanmasını, tutuklu olanların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini, flaş bellekte yer aldığı belirtilen görüntünün delil olarak emanet alınmasını, Eskişehir Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak polis olan sanıklara olay tarihinde zimmetli gaz maskesi veya kask verilip verilmediğinin sorulmasını istedi.

-Ara karar-

Verilen 30 dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Mahkeme başkanı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut'un ve tutuklulukları istenilen diğer kişilerin tutuklanma taleplerinin reddine, bilirkişiden ek rapor istenmesine, katılan tarafların izlettiği görüntülerin dosyaya eklenmesine, olay yerindeki telsiz konuşmalarının çözümü yapılarak gönderilmesine, Sağlık Bakanlığına yazı yazılarak Ali İsmail Korkmaz'ın hastanelerdeki tedavisinde görev alan sağlık personeline ilişkin soruşturma yürüyüp yürütülmediğinin sorulmasına, Ali İsmail'in bilirkişi raporunda bahsedilen telefon görüşmesi yaptığı iki kişinin tanık olarak ifadelerinin alınmasına, dava dosyasına giren olayın yaşandığı yeri gören fırıncıya ait güvenlik kamerası görüntüsünde yer alan ve dövülen  şahsın ölen Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının tespitiyle ilgili TÜBİTAK'tan istenen raporun beklenmesine karar verdi.

Duruşma 14 Temmuz'a ertelendi.

Mahkeme salonundaki katılımcılar 14 saat süren ve 3 kez ara verilen davanın ardından sanıklara tepki gösterdi.

Katılımcılar, "Aliyiz ölmeyiz" sloganı attı.  Mahkeme başkanının isteği üzerine salondakiler polis eşliğinde dışarı çıkarıldı.

Adliye çıkışında konuşan anne Korkmaz, dava için Kayseri'ye gelen herkese teşekkür etti. Şehir dışından dava için kente gelen gruplar dağılmaya başladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com