Alış-verişte sağlıklı ürünlere dikkat

Alış-verişte sağlıklı ürünlere dikkat
Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez unsur olan yeterli ve dengeli beslenme için tüketilen gıdaların marketten sofraya kadar geçen her bir evresine ayrı, ayrı özen gösterilmesi konusunda uyardı.

Uzmanlar, tüketilen gıdaların sağlıklı olmasına dikkat edilmesi konusunda uyardı. Uzmanlar, sağlıklı beslenmek için doğal, taze ve mevsimine uygun besinlerin seçilmesi gerektiğini belirtti. Uzmanlar, 'Sağlıklı besini seçebilmek için, doğal, taze ve mevsimine uygun besinler seçilmeli, beyaz ekmek yerine, tahıllı ekmekler tercih edilmeli, kapağı bombe yapmış konserve ürünlerinden kaçınmalı, yağ ve tuz içeriği yüksek gıdalardan kaçınmalı, asitli ve gazlı içecekler yerine meyve, süt veya ayran tercih edilmelidir. Etiket okurken, ambalaj üzerindeki üretim tarihi, raf ömrü veya son kullanma tarihine, üretici firmanın adı ve adresine, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca verilen üretim iznine, içeriğine ve besin değerlerine, hazırlama, kullanma, depolama ve saklama koşullarına, ambalajının yırtılmamış ve bozulmamış olmasına dikkat edilmelidir' dedi.

ALIŞ-VERİŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Uzmanlar, alış-veriş yaparken, tüketim yapılacak gıdaların özenle seçilmesi gerektiğini belirtti. Uzmanlar, 'Alış verişte gereksiz harcamalardan kaçınmak için alışverişe tok karnına çıkılmalı, ihtiyaçlar belirlenip alışveriş listesi oluşturulmalı, meyve ve sebzeler dışında açıkta satılan besinler alınmamalı, çabuk bozulabilen et, tavuk, balık gibi besinleri alışverişin sonunda almalı, bu besinleri çiğ olarak tüketilecek olan diğer besinlerle temastan kaçınmalı, en fazla 2 saat içinde buzdolabına yerleştirmeli, donmuş besinler de alışverişin sonunda alınmalı ve çözülmemiş olmasına dikkat edilmeli, kırık, çatlak, kirli yumurta alınmamalı, buzdolabına yıkanmadan yerleştirilmeli, taze peynir yerine pastörize sütten yapılmış, olgunlaşmış ve uygun süre salamura edilmiş peynirler tercih edilmeli, kaynağı bilinmeyen ve denetimsiz sokak sütleri yerine pastörize veya UHT sütler tercih edilmelidir' dedi.
Uzmanlar, insan sağlığının ve ailenin beslenmesine dikkat edilmesinin ilk önemli adımının marketten ne satın alındığı ile ilgili olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com