Alisa ve Alper başarılarını olimpiyatta taçlandırmak istiyor

Alisa ve Alper başarılarını olimpiyatta taçlandırmak istiyor
Soçi 2014'te Türkiye'yi buz dansında temsil edecek milli sporcuların, yarın çıkacakları kısa dans programı öncesi kendilerine güvenleri tam

SOÇİ (AA) - SERDAL KALAYCI -  Rusya'nın Soçi kentinde devam eden 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi buz dansında temsil edecek Alisa Agafonova-Alper Uçar çifti, olimpiyatlara gelene kadar elde ettikleri başarıları, Soçi'de dünyanın en iyileri arasında arasında elde edecekleri başarılı sonuçlarla taçlandırmak istediklerini ifade ettiler.

Olimpiyatlarda Türkiye'yi ilk kez buz dansında temsil edecek sporcular olarak tarihe geçecek Uçar-Agafonova ikilisi, yarın Iceberg Paten Sarayı'nda çıkacakları kısa program öncesi Soçi Olimpiyat Parkı'nda AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

İyi bir çalışma döneminin ardından kendilerini oyunlara tam anlamıyla hazır hissettiklerini belirten Alper Uçar, ilk hedeflerinin kısa programı geçip serbest programda yarışma hakkı kazanmak olduğunu ifade etti. Uçar, Soçi'deki ve sonraki hedefleriyle ilgili şunları söyledi:

"Kendimize çok güveniyoruz. Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etmek benim için büyük bir gurur kaynağı. Bu sporda bunca büyük ülkenin arasında ülkemizin adını duyurmak bizim için başlı başına bir tarih. İlk hedefimiz dünyanın en iyi 24 patencisi arasında ilk 20'ye kalabilmek ve uzun programa devam edebilmek. Uzun programa devam ettikten sonra üst sıralara tırmanmayı düşünüyoruz. Buralara gelmek başlı başına büyük bir başarıydı. Soçi'de bu başarıları taçlandırmak istiyoruz. Bundan sonraki yıllarda uluslararası hakemimizin de katılımıyla Top 6'ya girmeye çalışacağız." 

Antrenörleri Aleksander Zhulin'in de olimpiyatlarda elde edilecek bir başarıyı çok istediğini vurgulayan Uçar, "Bir yıl önce antrenör değiştirdik. Bizim için Rusya'ya taşınmak zor bir süreç oldu. Son 4 yılı bir seneye sığdırmış olduk. Bu bir yılda olimpiyat vizesini aldık. Bir yıl içinde bizden beklentilerin çoğunu karşıladık. Kendimize çok güveniyoruz. Hatasız kayıyoruz. Diğer yarışmacılardan en az iki gömlek üstte kaymaya çalışıyoruz ki aynı yere gelebilelim. Burada Türk bayrağını dalgalandırdığımız için gururluyuz. Ülkemiz adına hata yapma şansımızın olmadığını biliyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

- "Rus halkı bize de destek verecek"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, oyunların açılış töreni için geldiği Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda Putin'in üstü kapalı da olsa kendilerinden bahsettiğini kaydeden Alper, Rus halkından büyük ilgi gördüklerini anlattı. Uçar, "Moskova'da çalıştığımızdan Sayın Putin'in haberi var. Açıklamasında, Rus halkının bizim için de bağıracağını söyledi. Rus halkı Iceberg Paten Sarayı'nda bize destek veriyor ve bizim için tezahürat yapıyor. Antrenmanlarımızı izlemeye geliyorlar. Şu anda onlardan çok iyi tepkiler alıyoruz."

 

- "Olimpiyat sezonu olduğu için caz ağırlıklı müzikler seçtik"

Farklı kültürlerin mozaiğini temsil ettiklerini ve farklı kültürleri yansıtmaya çalıştıklarını, genelde danslarında hep Anadolu motiflerini taşıyan müzikler tercih ettiklerini anlatan Uçar, "Olimpiyat sezonu olduğu için bu sene antrenörümüz kısa ve uzun programda caz ağırlıklı uluslararası müzikleri seçti. Sırf olimpiyat sezonu olduğu için bunu yaptık. Çünkü sıralama bu anlamda çok önemli. Ülkemizi bu şekilde daha iyi temsil edeceğimizi düşündük ama bundan sonraki yıllarda yine klasik Anadolu motiflerimizle ülkemizi daha üst seviyelerde temsil etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

 

- "Sponsoru olmayan tek çift biziz"

Alper Uçar, buz dansındaki 24 çift arasında sponsoru olmayan tek ekip olduklarını ifade ederek, "Kendimizi fazlasıyla kanıtladığımızı düşünüyorum. Sponsor desteği de olursa çok daha iyi işler yapacağımıza inanıyoruz" dedi.

Olimpiyatlarda sadece dans performansının yetmediğine, lobi faaliyetlerinin de önemli olduğuna dikkati çeken Uçar, "Diğer ülkeler gibi lobi faaliyetlerimiz yok. İnşallah bu senenin sonunda Tanay Özkan uluslararası buz dansı hakemi olacak. Aynı zamanda hakem komitesinde de lobi faaliyetlerimiz genişleyecek. Böyle olunca skalamız inişli çıkışlı olmayacak. Daha stabil bir şekilde aldığımız başarıları taçlandırabileceğiz. Bundan sonra da neden Avrupa'da madalya olmasın, neden dünya şampiyonalarında Top 6 içine girmeyelim?" diye konuştu.

Bu arada Uçar, kendilerine verdiği destekten dolayı Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin'e de teşekkür etti. 

 

- Agafonova: "Olimpiyatta başarımızı taçlandırmak istiyoruz"

Alisa Agafanova ise olimpiyat oyunlarının açılış seremonisinin ardından Moskova'ya dönerek bir süre daha orada çalışıp Soçi'ye geldiklerini anlattı. Agafonova, elde ettikleri başarıları Soçi'de taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Ukrayna asıllı sporcu, "Moskova'da 3 gün çalıştık. Buradaki stresten biraz uzaklaşmak istedik. Kendimize çok güveniyoruz. Bunu seyirciler karşısında da ispatlamak istiyoruz. Bugüne kadar kendimizi birçok defa ispatladık. Olimpiyatlarda da bunu taçlandırmak istiyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com