“Alkol yasağı buz dağının görünen yüzü”

“Alkol yasağı buz dağının görünen yüzü”
Amerikan basınında Türkiye’deki alkol yasağına ilişkin ilginç bir analiz yer aldı.

Türkiye’de içki tartışmalarına Amerika’nın Sesi de katıldı. İstanbul kaynaklı haberinde “Alkol Kısıtlamalarının Altında İslami Politikalar mı Yatıyor? “ sorusuna yanıt arayan Amerika’nın Sesi, “Uzmanlara göre, gelecek yılkı seçimlere kadar kutuplaşma daha da derinleşebilir” dediği haberinde “Bu yasa henüz buzdağının görünen yüzü ve seçimler yaklaştıkça muhafazakar tabana yönelik yeni yasalar çıkarılacak” yönündeki görüşlere de yer verdi.
 
ABD Kongresince finanse edilen Amerika’nın Sesi, içki yasası ülkede büyük tartışma yaratırken Başbakan Recep Tayyip “Erdoğan dini görüşlerini yasalara yansıttığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Ancak Başbakan, politikalarını dinin değil, sağlık kaygılarının yönettiğini söylüyor” dedi.
 
Başbakan Erdoğan’ın “Gece gündüz kafası kıyak dolaşan bir nesil istemiyoruz,” sözlerinin de yansıtıldığı haberde yasal düzenlemeleri eleştirenlerin, “Anadolu’nun devasa bir alkolsüz bölgeye çevrildiği ve bunun dini, muhafazakar bir planın parçası olduğu” yönündeki değerlendirmelerine de yer verildi.
 
Amerika’nın Sesi, “Türkiye, alkol tüketiminde Avrupa sonuncusu. Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde alkolden alınan vergi dünyanın en düşük seviyesinden en yüksek oranlarından birine dönüştü. Hükümet yüzde 100 olan vergi oranının daha da arttırılabileceğini bildiriyor” dedi.
 
Ancak Başbakan Erdoğan bu hafta “yasakla ilgili kaygıları giderme çabasıyla” isteyenlerin evlerinde içki içme konusunda özgür olduğunu söylediğine dikkat çekildiği haberde bir uzmanın, "yeni baskıların arkasında seçim politikaları bulunduğu, bu yasa henüz buzdağının görünen yüzü olduğu ve seçimler yaklaştıkça muhafazakar tabana yönelik yeni yasaların çıkarılacağı" değerlendirmelerine de vurgu yaptı. Amerika'nın Sesi şöyle devam etti:
 
"Uzmanlar alkol konusunda devam eden hararetli tartışmaların, halkın ülkenin geleceği konusunda ne derece bölünmüş olduğunu gösterdiğini söylüyor. Uzmanlara göre, gelecek yılkı seçimlere kadar bu kutuplaşma daha da derinleşebilir.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com