Alkole yasakta çifte standart

Alkole yasakta çifte standart
TAPDK'nin hazırladığı alkol yönetmelik taslağında cami yanına bar açılması yasaklanırken bar yanına cami yapmak konusunda bir sınırlama bulunmuyor.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) hazırladığı, alkol yasaklarına ilişkin yönetmelik taslağından çifte standart çıktı.
 
TBMM’de mayıs ayında kabul edilen ve alkolün tanıtımı, sunumu ve satışına ilişkin geniş yasaklar getirdiği için “4. Murat yasası” olarak değerlendirilen düzenlemenin uygulanmasına ilişkin yönetmelik taslağı, ilgili sivil toplum kuruluşlarına gönderildi. Alkol satışının yapıldığı yerler ile örgün eğitim kurumları ve dershanelerin, öğrenci yurtları ve ibadethanelerin arasında “kapıdan kapıya en az yüz metre bulunması zorunluluğuna” ilişkin hüküm, yasanın en çok tartışılan konularından biri olmuştu. Özellikle “dershane” tanımının net olarak yapılamaması, KPSS dershanelerinin bile bu kapsama girebileceği düşüncesiyle, alkol yasağının 18 yaşın üzerine de uygulanacağı endişesini gündeme getirmişti.
 
Yönetmelik taslağında, yasanın belirsizliklerinden biri olan “kapıdan kapıya 100 metre” kuralının karşı tarafı olan yeni açılacak dershane, öğrenci yurtları ve ibadethanelerde bu koşulun aranıp aranmayacağı sorusuna açıklık getirildi. Taslağa göre, yeni açılacak, alkol satışı yapan işletmenin, dershane, öğrenci yurdu ve ibadethanelerin 100 metre yakınına açılması engellenecek. Ancak aynı koşul, yeni açılacak dershane, yurt ve cami için aranmayacak. Taslak maddesine göre, satış belgesi verildikten sonra işyerinin 100 metre yakınında örgün eğitim kurumu, dershane ve öğrenci yurdu veya ibadethanenin faaliyete geçmesi, satış belgesinin geçerliliğini sona erdirmeyecek.
 
Polis ölçecek
 
Alkollü içecek satışı ve sunumu yapmak üzere izin belgesi almak isteyen bir işletmenin konumunun örgün eğitim kurumuna, dershaneye, öğrenci yurduna ve ibadethaneye 100 metre yakın olup olmadığını kolluk kuvvetleri belirleyecek.
 
Taslakla, alkollü içeceklerin internet üzerinde satışı ve tanıtımına da yasaklar getiriliyor. Buna göre alkollü içeceklerin adını veya markasını içerecek şekilde reklam ve tanıtıma yönelik internet sitesi açılamayacak. Yani alkol yasaklarında devreye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da girecek.(SBK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com