Alkolizme karşı aşı

Alkolizme karşı aşı
Yeni geliştirilen bir alkolizm aşısı kişi çok az içse de zil zurna sarhoşmuş gibi yapıyor. Aşının altı ay ile bir yıl arasında etkisi var.

Şili Üniversitesi uzmanlar küçük bir kadeh içilse bile sarhoş eden aşı geliştirdi. Hemen sarhoş eden aşı vücutta altı ay ile bir yıl arasında etkili oluyor. Şilili bilim insanlarının üzerinde bir yıl çalışarak ortaya çıkardığı aşı alkolizm sorununun önüne geçmeyi amaçlıyor.

Aşı karaciğere biyokimyasal bir mesaj göndererek hemen sarhoş olmasına sebep oluyor. Eğer aşılı olan biri alkol alırsa hemen bulantı duyuyor. Kalp atışları hızlanıyor ve genel bir rahatsızlık duyuor.

Fareler üzerinde denenen aşının etkili olduğunu belirten bilim insanları insanlar üzerinde denenmesi için gerekli izni almaya çalışıyor. Aşının herhangi olağanüstü bir olumsuz durum olmazsa bu yılın kasım ayında insanlar üzerinde denenmeye başnlaması bekleniyor.

Şili Üniversitesi Biyoteknoloji ve Hücre Dinamikleri Bölümü Müdürü Dr. Juan Asenjo "Aşı her derde deva değil ama önemli bir adım. İnsanların alkolik olması sosyal bir soruna yol açıyor. Ayrıca kişisel sorunlara da yol açıyor. Bunun önüne geçmek için çalışma başlattık" dedi.

2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir çalışmaya göre Şili'de her 15 erkekten biri alkol sorunu ile boğuşuyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com