Allah rızası için üç katı para kazanılmış!

Allah rızası için üç katı para kazanılmış!
Sınır kapılarından TOBB'a para akıyor, devlet izliyor.

CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Meclis’ten gizlenen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Sayıştay raporunun aslını açıkladı.

Gerçek rapordan ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) gümrük kapılarının modernizasyonu kapsamında Yap-İşlet-Devret modeliyle elde ettiği gelir tartışma yarattı.

TOBB’un beş gümrük kapısına yaptığı 212 milyon 938 bin liralık yatırıma karşılık birkaç yıl içinde 611 milyon lira brüt gelir elde ettiği ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri yatırım tutarını belirleyen ve kaç yıl boyuna işletileceğine karar veren firmaların parasını TOBB’un ödediğini belirledi.

CHP’li Kurt, ‘devletin elinde olması gerektiğini’ vurguladığı gümrük kapılarındaki dolaylı kamu zararı ve usulsüzlüklere dikkat çekti.

CHP’li Kurt şunları söyledi:

GERÇEK RAPOR MECLİ’TEN SAKLANDI

Sayıştay’ın Meclis’e yolladığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Eylül 2013 tarihli denetim raporu sadece 19 sayfa…Bu raporun 12 sayfası bakanlık ile ilgili, 2′si boş, bir sayfa kapak…İçinde hiç bir bilgi yok. Bizim kendi imkanlarımız ile ulaştığımız gerçek rapor ise Nisan 2013 tarihli ve 250 sayfa…

SANSÜR KURULU DEVREDE

Çünkü Sayıştay’da oluşturulan Rapor Düzenleme Kurulu, Meclis’e yolladığı mini raporda suç unsurlarını ayıklamış ve bir sansür kurulu gibi çalışmış.

ALLAH RIZASI İÇİN 3 KATI PARA KAZANILMIŞ

Sınır kapıları ile ilgili bazı iddialar gündeme geldiğinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu “Biz bunları para kazanmak için değil, Allah rızası için yapıyoruz. Bunu anlamayan bilmez” diyor. Hisarcıklıoğlu’nun açıklamalarına göre 300 milyon liralık yatırım yapılmış. Gerçek Sayıştay raporuna göre bu tutar toplam 212 milyon 938 bin 151 lira. Kapılardan 2012 itibariyle toplam 611 milyon 933 bin 433 lira gelir elde edilmiş. Yani Allah rızası için üç katı para kazanılmış.

SINIR DEĞİL YAĞLI KAPI

Kamuya gitmesi gereken paralar TOBB’a resmen akıyor. Sayıştay denetçileri “İşletme sürelerinin yanlış hesaplandığını” saptamış. Peki bu süreleri kim hesaplamış? TOBB’un bulduğu firma… Bunlara sınır değil yağlı kapı da denebilir… Allah rızası için yapılan bu işte TOBB yatırdığı parayı fazlasıyla almış ve almaya da devam edecek. Yapılan yatırım hesapların tamamı yine TOBB buluyor ve parasını ödüyor.

Bitmedi…İşin doğru yapılıp yapılmadığını denetleyen firmayı da TOBB buluyor ve parasını buluyor. TOBB tam olarak yatırımı bitirmeden işletmeye başlamış. Yapması gereken örneğin bilgisayar alt yapısını yapmıyor ve bunu bakanlığa ödetmiş. Xray cihazları ve TIR arama cihazları da yanlış konumlandırılmış. Dolayısıyla bunların teslim alınmaması ve işletmeye açılmaması lazım. 100 TIR ‘lık hesaplama yapılmış ama şimdi 3 TIR yan yana gelince işler yürümüyor. Malzemeleri bakanlık alıyor, personeli bakanlık sağlıyor…100 MİLYON LİRALIK UZLAŞMA KİMLE YAPILDI

Kapılarla ilgili olarak raporlara dayanarak 50 kadar soru önergesi verdik. İnşallah yanıtlarlar…Örneğin kapılar TOBB tarafından işletmeye başladıktan sonra kaçakçılık arttı mı eksildi mi? Örneğin bakanlık yetkilileri ile mükellefler arasında bir uzlaşma sağlanmış. Bu uzlaşmanın belgelerini denetçiler bulamamış çünkü bakanlık bu belgelerin gizli olduğunu söylüyor. Gerçekten bir uzlaşma var mı belli değil ama tutar 100 milyon lira.. Kaçakçılığı denetleyenler ekmeği şirketin iki dudağı arasında olan personel mi yoksa devlet memurları mı? Bunların açığa çıkması lazım. SÖZCÜ (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com