Alman Büyükelçi Pohl, Anadolu gezisine Kütahya'dan başladı

Alman Büyükelçi Pohl, Anadolu gezisine Kütahya'dan başladı
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Anadoluyu tanıma gezisine Kütahya'dan başladı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Anadoluyu tanıma gezisine Kütahya'dan başladı. Büyükelçi, Güral Porselen Fabrikası'nı ziyaret ederek 'el dekoru' bölümünü gezdi.
El dekoru bölümündeki çalışmaları dikkatle izleyen Büyükelçi, çalışmalar hakkında Güral Porselen Yönetim Kurulu üyesi Ali Güral'dan bilgi aldı. Pohl, "Burada üretilen sofra ve süs eşyaları adeta göz kamaştırıyor. Çalışan ustaların el emeği ve göz nuru dökmeleri yanı sıra bu konuda yetenekli olmaları önemli. Güral Porselen'in 'Dünyanın Porseleni' sloganını hak ettiğini görüyoruz. Ayrıca çini ve porselen yapımında kullanılan hammaddenin Kütahya'daki toprakların yapısı itibarıyla, çini ve porselene yatkın
olduğunu duymuştum. Hammaddenin önemi kadar ustaların marifeti ve doğuştan sanata yatkın olmaları da önemli bir avantaj" dedi.

KÜTAHYA SANAT VE KÜLTÜR MERKEZİ
Kütahya'nın tarihi bir kent olduğunu bilgisinin kendisini iletildiğini anlatan Pohl, "Kütahya'nın kültür sanat değerleri, doğal güzellikleri ve kaplıcaları ile biliniyor. Bugün Kütahya'da bulunmaktan ve bu tarihi kentimizi tanımaktan dolayı memnun oldum. Ancak daha geniş zamanda tamamını gezmek ve görmek isterim. Kütahya'da bana gösterilen sıcak konukseverliğe teşekkür ederim" diye konuştu.
Güral Porselen İcra Kurulu Üyesi Naci Pekcan ve Müdür Ahmet Ali Kurt ise, porselenin hammaddeden itibaren ürün haline gelinceye kadar geçirdiği aşamaları anlatarak, "Porselen üretimi sabır, emek ve dikkat isteyen bir uğraştır. modern fırınlarda pişer" diyerek, porselen ürünlerinin Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini ve büyük rağbet gördüğünü sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com