Alman istihbaratı, artık "İGMG"yi izlemeyecek

Alman istihbaratı, artık İGMGyi izlemeyecek
İç istihbarat servisi Hamburg Eyaleti Anayasayı KorumaTeşkilatı'nın,

BERLİN (AA) - Almanya'da iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın yıllardır izlediği kuruluşlar arasında yer alan İslam Toplumu Milli Görüş'ün (İGMG) artık Hamburg eyaletinde izlenmeyeceği bildirildi.

Hamburg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Manfred Murck, Hamburg'ta Kuzey Almanya İslam Toplumları Birliği (BİG) Eyalet Teşkilatı içinde de yer alan İGMG'nin Anayasayı Koruma Teşkilatı'nca izlenen kuruluşlara ilişkin hazırlanacak 2014 raporunda yer almayacağını söyledi.

Murck,  BİG üyelerinin suç teşkil edecek çabalar içinde oldukları yönünde bir tespitin bulunmadığını kaydetti.

Milli Görüş geleneğinin hala Almanya Anayasası'nın temel prensipleri ile uyumlu olmadığını savunan Murck, ancak Milli Görüş teşkilatının bölgesel olarak farklı geliştiğini vurgulayarak, ''Artık Milli Görüş geniş kapsamlı izlenmeyecek" ifadesini kullandı.

İGMG Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise 31 binden fazla üyesi 300'den  fazla cami ve kültür derneğine sahip olan İGMG hakkında verilen bu kararın çok geç alındığını belirtti. İGMG'nin hiçbir zaman anayasaya aykırı bir tutumu olmadığını vurgulayan Yeneroğlu, Hamburg'da verilen kararı,  uzun yıllar İGMG'ye yapılan haksızlığın giderilmesi noktasında atılmış ilk adım olarak algıladığını ifade etti.

Mustafa Yeneroğlu, İGMG'nin gelecek yıllarda Almanya'daki tüm eyaletlerdeki Anayasayı Koruma Teşkilatı raporlarından çıkmaya başlayacağına inandığını dile getirdi.

İGMG'nin yıllardır söz konusu tutumla mücadele ettiğini, davalar açtığı ve bu davaları da kazandığını kaydeden Yeneroğlu, ''Ancak istihbarat birimleri verilen mahkeme kararlarını yerine getirmedi. Siyasi iradenin hoşuna gitmeyen kurumlarda kullandığı araçtır istihbarat birimleri. Yıllarca hiçbir bulgu yoktu. En geç seneye diğer bir çok eyalette benzer açıklamalar olacaktır'' dedi.

İGMG Genel Başkan Yardımcısı Yeneroğlu, Almanya'nın artık strateji değişikliğine gittiğini belirterek, ''Dışlama politikası yerine sahiplenmeye başlıyor. Dışlama politikasının karşılığı yok. Milli Görüş için her yaptırımı denediler. Aklı selim davranmaya başlanılıyor'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Hamburg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın 2013 raporundaki izlenen kuruluşlar arasında İslam Toplumu Milli Görüş de yer almıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com