Alman mahkemesinin 'yabancı medya' kararı!

Alman mahkemesinin 'yabancı medya' kararı!
Almanya'da neo-nazi terör örgütü NSU tarafından 8'i Türk 10 kişinin öldürüldüğü davanın duruşmasını izlemek isteyen Türk basınının başvurusu reddedildi.
Almanya'da 2000-2007 yılları arasına aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8'i Türk 10 kişinin davasının görüleceği Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin açıkladığı akreditasyon listesinde 50 medya kurumuna daimi yer verilirken, açıklanan ikinci listede aralarında Türklerin de bulunduğu 73 medya kurumu yer aldı.
 
Davayı takip etmek üzere salona alınacak 50 medya kuruluşu arasında hiç bir Türk bulunmazken, buna karşılık ülkede adı duyulmamış "Mandoga" adlı bir ajans ve ''Radio Arabella'' gibi yerel yayın bir radyo akredite yapılarak listeye dahil edildi.
 
Öte yandan mahkeme salonunda 5 yer Alman birinci televizyon kanalı ARD'nin bünyesinde bulunan medya kuruluşlarına ayrılırken, salona birkaç serbest gazetecinin girmesine de olanak tanındı. Yabancı basın olarak Hollanda'dan iki medya kurumu ile Reuters'e yer verildi.
 
Almanlar yerini vermek istedi, mahkeme karşı çıktı
 
Davayı takip etmek için başvuran bazı Alman basın kuruluşları, kendilerine verilen yerlerini Türk basın mensuplarıyla paylaşabileceklerini ifade etmesine karşın, mahkeme basın sözcüsünün buna da izin verilmeyeceğini belirttiği kaydedildi.
 
Mahkeme, davada daimi yeri olan medya kuruluşundan temsilcinin duruşmanın başlamasından 15 dakika önce gelmemesi veya salondan çıkması durumunda, mahkeme önüne gelmiş, kuyrukta bekleyen ve ikinci listede yer alan basın mensubunun davaya girebileceğini açıkladı.
 
Mahkeme, bu uygulamayı duruşma salonunun küçük olması nedeniyle yaptığını ileri sürerken, sıralamanın akreditasyon başvurusuna göre yapıldığını iddia etti.
 
Uluslararası medyaya da yer yok
 
Münih'te görülecek davayı takip için başvuran uluslararası medyadan New York Times, International Herald Tribüne, BBC, El Cezire gibi medya kurumlarına da Türk medyasına olduğu gibi ikinci listede yer verildi.
 
Alman kamuoyunda bu uygulamanın nedeni olarak davanın uluslararası bir boyut kazandırılmaması amacının güdüldüğü yorumları yapılıyor. (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com