Alman Meclis'i Türklerden özür diledi!

Alman Meclis'i Türklerden özür diledi!
Alman Meclis'i cinayetlerden dolayı Türklerden özür diledi.

Alman Federal Meclisi, bugün bütçe tartışmaları öncesinde, 2000 yılından beri aşırı sağcılar tarafından öldürülen Türklerin ailelerinden, cinayetlerin önlenememiş olmasından dolayı özür diledi ve cinayetleri kınadı.

UTANÇ DUYUYORUZ
Meclis bugünkü oturumuna başlamadan önce Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, tüm hükümet temsilcilerini ve milletvekillerini, kurbanları anmak amacıyla ayağa kaldırarak bir konuşma yaptı. Lammert konuşmasında, aşırı sağcıların işlediği cinayetlerden dolayı meclis olarak utanç duyduklarını belirterek, güvenlik makamlarının cinayetleri zamanında önleyemediği için kurbanların ailelerinden özür diledi.

YAKINLARINDAN ÖZÜR DİLERİZ
"Kurbanların ve yakınlarının suçlanmış olmasından dolayı da özür diliyoruz" diyen Lammert, ailelerin acılarını paylaştıklarını ve cinayetlerin eksiksiz bir şekilde aydınlatılmasını istediklerini, görüşü ve kökeni ne olursa olsun bir devletin ülkede yaşayan insanları korumakla yükümlü olduğunu söyledi.

ACILARINI PAYLAŞIYORUZ
Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de kurbanların ailelerin acılarını paylaştığını, cinayetlerin sorumlularının ortaya çıkmasından sonra bu ailelerin ikinci kez büyük bir acı yaşadıklarını belirterek, bundan sonra yapabilecekleri tek şeyin cinayetlerin eksiksiz bir şekilde aydınlatılması olduğunu ifade etti. Saldırıların kişilere değil, tüm topluma ve ülkenin demokratik sistemine yönelik olduğunu kaydeden Friedrich, cinayetlerin aşırı sağcılar tarafından işlendiğine dair hiçbir bilginin kendilerine ulaşmamış olduğunu, bu açıklamanın yeterli olmadığını kendisinin de bildiğini, ancak şimdi yaklaşık 300 polisin ve anayasayı koruma dairelerinin cinayetleri aydınlatmak için çalıştığını söyledi.

AŞIRI SAĞCILAR TARAFINDAN İŞLENDİ
Radikal dinciler için hazırlandığı gibi şimdi aşırı sağcılar için de bir ortak bilgi bankasının hazırlanacağını belirten Friedrich ayrıca, zor olsa bile aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisinin (NPD) yasaklanması gerektiğini, yasağın bazı şeyleri zorlaştırsa bile en azından devlet paralarının bu partiye akmasını önleyeceğini sözlerine ekledi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier, eski ırkçı ruhun yeniden ortaya çıkarak insanları vahşi bir şekilde öldürmesinden dolayı üzüntü ve utanç duyduğunu belirterek, basının cinayetler için kullandığı "Döner cinayetleri" deyimini de eleştirdi ve bu deyimin, sanki cinayetlerin Almanlarla ilgisi olmadığı şeklinde bir intiba yarattığını, cinayetlerin aşırı sağcılar tarafından işlenmiş olduğunun hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini söyledi.

DEVLET BU CİNAYETLERİ ÖNLEMEKTE BAŞARISIZ
Aşırı sağcı tehlikeden herkesin her zaman söz ettiğini, ancak devletin bu cinayetleri önlemekte başarısız kaldığını ifade eden Steinmeier, katillerin devlet parasıyla beslenmiş olduğu şeklindeki iddiaların da açık bir şekilde aydınlatılması gerektiğini, bu iddiaların yarısının bile doğru olması durumunda anayasayı koruma dairelerine duyulan güvenin yitirileceğini, bu güvenin yeniden sağlanması ve aşırı sağın hafife alınmaması gerektiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com