Alman Meclis'inde "Suriye" oturumu

Alman Meclisinde Suriye oturumu
Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Müller:

BERLİN (AA) – Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Suriye’de iç savaştan kaçan insanların yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Bakan Müller, Federal Meclis’te  düzenlenen "Suriye" konulu oturumda, Suriye’deki durumun dramatik bir şekilde kötüleştiğine işaret ederek, bu ülkede çok büyük bir insani felaketin yaşandığını belirtti.

‘’Suriye’deki insanları yalınız bırakmamamız lazım’’ diyen Müller, milyonlarca kişinin ülkelerinden kaçtığını, iki yılda 150 bin kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı.

Müller, ülke içinde de göçün yaşandığını, Suriyelilerin rejim tarafından esir alınarak elektriksiz, yemeksiz ve susuz bırakıldıklarını aktararak, yardım kuruluşlarının 1 milyon kişiye ulaşamadığını belirtti.

Lübnan, Ürdün ve Türkiye’ye milyonlarca mültecinin sığındığına dikkati çeken Müller, ''Burada Türkiye’ye olağanüstü insani hizmet için teşekkür ediyoruz’’ diye konuştu.

Silahlı çatışmaların durdurulması için siyasi çözüm konusunda Cenevre Konferanslarının sürdürülmesini isteyen Müller, Almanya’nın insani yardım yapmaya devam edeceğine değinerek, Alman halkını Suriyelilere bağış yapmaları çağrısında bulundu.

Müller, AB'nin de Suriyelilere daha fazla yardım etmesi gerektiğine dikkati çekerek, özellikle bu ülkeden gelen sığınmacıların kabul edilmesi konusunda Avrupa’daki bazı ülkelerin tutumunu , "Utanç verici" olarak nitelendirdi.

"AB Komisyonu’na da soruyorum. Brüksel’in reaksiyonu nerede kaldı" diyen Müller, Suriyeli sığınmacılar konusunda özel bir toplantının yapılmasına ve bu kişileri desteklemek için programa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, AB’nin sığınmacılar için yaptığının yeterli olmadığını da kaydetti.

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke de Suriyeli sığınmacıların AB’ye giriş yollarının kapatılmasını eleştirdi.

Bu konuda sessiz kalınamayacağını belirten Jelpke, sınırları kapatarak insancıl politika yapılamayacağını vurguladı.

Yunanistan üzerinden AB ülkelerine gitmek isteyen kaçakların ya Yunan askerleri tarafından acımasızca geri çevrildiğine ya da denizde boğulduğuna işaret eden Jelpke, Ege Denizi’nde sadece bu hafta 24 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya ulaşmak isteyenlerin de bu ülkede kafeslerde tutulduğunu ifade eden Jelpke, buna rağmen Almanya'nın da, sığınmacıları bu ülkeye geri gönderdiğini aktardı.

Jelpke, Almanya’nın Suriyeli sığınmacılar konusunda çok daha fazla şeyler yapabileceğini kaydetti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Niels Annen de Suriye’deki savaşın Ortadoğu’daki durumu değiştirdiğini ve sonucunun ön görülemediğini dile getirdi.

Almanya’nın daha fazla mülteci kabul etmesini isteyen Annen, çatışmanın diplomatik çözüm bulunarak durdurulması için Suriye’deki tüm taraflarla görüşülmesini de talep etti.

Yeşiller Partisi Milletvekili Claudia Roth da Almanya’nın yaptığı yardımlar ile Alman siyasetçiler ve Cumhurbaşkanı Gauck’un mülteci kampını ziyaret etmesinin yeterli olmadığını söyledi.

Roth, bu konuda Avrupa’nın ''Korkunç bir şekilde başarısız kaldığını''  ifade ederek, daha fazla çaba gösterilmesini istedi.

Oturumun ardından federal hükümet tarafından verilen ve  Suriyeli sığınmacılara AB’nin daha fazla destek sunması istenen önerge kabul edildi. Önergede, "Avrupa Mülteci Konferansı"nın düzenlenmesi ve AB ülkelerinin daha fazla mülteci kabul etmesi talep ediliyor.

Almanya’nın geçen yıldan bu yana 10 bin Suriyeli sığınmacıyı kabul ettiği belirtiliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com