Alman medyasında RTE'ye yavuz hırsız benzetmesi

Alman medyasında RTE'ye yavuz hırsız benzetmesi
Almanya’nın önde gelen gazeteleri, Türkiye’deki yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin iktidar partisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumuna yönelik sert eleştirilere yer veriyor.
Hükümet-Cemaat kavgasının yankıları dış basında da devam ediyor. Alman medyası Recep Tayyip Erdoğan'ın son çıkışlarını 'dibe doğru sürüklenmek' olarak değerlendirdi.

SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG: “İKTİDAR PARTİSİ GİDEREK BATAKLIĞIN DİBİNE SÜRÜKLENİYOR”
 
Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung, DWelle Türkçe tarafından yansıtılan Türkiye’deki yolsuzluk skandalı ile ilgili yorumunda “Yolsuzluk eski bir Türk hastalığı. Bahşiş skandalları geçmişte de hükümetleri devirdi. O dönemlerin partileri unutuldu gitti” görüşünü öne sürdükten sonra şu savları da dile getirdi: 
“Başlarda AKP tüm bunlardan ders çıkarmış gibi görünüyordu. Ülkeyi reforme etti, yatırımcılara açtı, adam kayırmaya karşı mücadele etti. Ama güzel niyetler yeterli olmadı. Şimdi bir zamanların reformcusu Erdoğan partisini giderek bataklığın dibine sürüklüyor. Hâlbuki istediği, ülkesini Ortadoğu’nun AB ile bağı olan yegâne örnek demokrasisi haline getirmekti.” 

FRANKFURTER RUNDSCHAU: “ERDOĞAN KENDİNİ TEMİZ ADAM GÖSTERME ŞANSINI KAÇIRDI”
 
Başbakan Erdoğan’ın skandal karşısındaki tutumunu eleştiren Frankfurter Rundschau gazetesi ise “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan giderek yayılan yolsuzluk skandalına yönelik her yeni tepkisinde, bu işten zarar görmeden çıkma şansını tehlikeye atıyor” iddiasında bulundu. Gazete, Erdoğan’a yönelik şu sert eleştirilere yer verdi: 
“En yakın çevresinde ayakkabı kutularında milyonlarca dolarlık kara para saklayan, vergi paralarını cebe indiren şüpheli şahıslar karşısında kendisini bunları tasfiye eden temiz adam olarak gösterme şansını şimdiden kaçırdı. Suçlanan bakanları kovmak ve zarar gören ahlâklı politikacı imajını cilalamak yerine dinci rakibi Fethullah Gülen’in kendisine yönelttiği suçlamanın aynısını yapıyor. ‘Yakalayın hırsızı’ diye bağıran hırsız gibi davranıyor.”

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com