"Alman polisinin kontrol mekanizması yok"

Alman polisinin kontrol mekanizması yok
Uluslararası Af Örgütü Almanya Şubesi Genel Sekreteri Çalışkan:

BERLİN (AA) - Uluslararası Af Örgütü Almanya Şubesi Genel Sekreteri Selmin Çalışkan, Alman polisinin herhangi bir kontrol mekanizmasının bulunmadığını belirterek, bu nedenle polisin kötü muamelede bulunduğu vakaların araştırılması için bağımsız bir komisyona ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Almanya Şubesi Genel Sekreteri Çalışkan, Berlin'deki Basın ve Enformasyon Dairesi'nde düzenlediği basın toplantısında, son 5 yılda 141 ülkeden işkence haberleri aldıklarını ve bunları belgelediklerini ifade etti. Bazı ülkelerde işkencenin yaygın olduğunu ve sistematik olarak uygulandığına dikkati çeken Çalışkan, "Suriye'de olduğu gibi. İşkence evrensel bir sorun ve özellikle fakir ve dışlanmış insanları etkiliyor" dedi.

 İç savaşın devam ettiği Suriye'de işkencenin arttığını ifade eden Çalışkan, Suriye'ye girişlerin zorlaşması nedeniyle Uluslararası Af Örgütü'nün en son Suriye raporunu 2012'de yayınladığına dikkati çekti. Birçok yerde işkenceye karşı korunmanın aslında sadece kağıt üzerinde varolduğunu vurgulayan Çalışkan, buralardaki hükümetlerin de işkence ile mücadele yerine işkenceyi örtbas etmek için uğraştığını bildirdi.

Selmin Çalışkan, işkence vakalarının çoğu hakkında Uluslararası Af Örgütü'ne bilgi gelmediğini, halkın da bunlardan haberinin olmadığını belirterek, "Tekmelemek, el ve ayaklardan asmak, elektrik ve hücre cezası vermek, uykusuz bırakmak ve tecavüz... Bunlar, dünya genelinde sayısız mahkumlar için gerçek. Bu durumu kabullenmemeliyiz" diye konuştu.

Kötü muamelenin ulusal güvenliği sağlama amacıyla yapıldığının çoğu zaman ileri sürüldüğünü vurgulayan Çalışkan, "ABD'nin terörle mücadelesi sırasında yaptığı işkence dünya toplumları için olumsuz bir örnek oluyor" dedi. Çalışkan, Almanya'da işkence vakası olmadığını ancak polis tarafından kötü muameleye uğrayanların bulunduğunu, konuyla ilgili verilerin de olmadığını bildirdi. 

"Almanya'da İşkenceyi Önleme Birimi yetersiz. Uluslararası insan hakları savunucusu olarak pek inandırıcı durmuyorlar" diyen Çalışkan, "Alman polisinin herhangi bir kontrol mekanizması yok. Bu nedenle polisin kötü muamelede bulunduğu vakaların araştırılması için bağımsız bir komisyona ihtiyaç var" ifadesini kullandı. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com