Alman uzman, Ukrayna'daki gelişmeleri AA'ya değerlendirdi

Alman uzman, Ukraynadaki gelişmeleri AAya değerlendirdi
Frankfurt Barış Araştırmaları Enstitüsü Uzmanı Dr. Schmidt:

BERLİN (AA) – Frankfurt Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (HSFK) Uluslararası Güvenlik Uzmanı Dr. Hans-Joachim Schmidt, Ukrayna'da tırmanan gerilimin iç savaşa dönüşmesi ve Rusya'nın askeri müdahalede bulunması riskinin yükseldiğini belirterek, "Böyle bir iç savaşa Rusya askeri olarak müdahale edebilir. Ukrayna’da çok ciddi şiddet olayları yaşanabilir" dedi.

Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Schmidt, Ukrayna'daki gerilimin iç savaşa dönüşmesinin, Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasında işbirliği yapılmasıyla önlenebileceğini kaydetti.

Bu yüzden Almanya hükümetinin hala Rusya ile işbirliği arayışı içinde olduğuna dikkati çeken Schmidt, "Krizi Rusya’nın desteği olmadan çözemeyeceğimizi düşünüyoruz. Rusya’nın tüm olumsuz davranışlarına ve krizin tırmanmasına rağmen çözüm için çözüm için Rusya'ya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Krizin tırmanmasında Rusya'nın tutumu kadar Batı'nın ve Ukrayna'daki yeni hükümetin hatalarının da etkili olduğunu belirten uluslararası güvenlik uzmanı Dr. Schmidt, Batı yanlısı muhaliflerin iktidara geldikten sonra Rusça'nın kullanımını sınırlandıran karar almasıyla ilgili "Bu gerçekten de çok büyük bir hataydı" ifadesini kullandı.

Ukrayna'daki yeni hükümetin bugün yalnızca Kırım değil, ülkenin doğusunda Rus azınlığın sayıca daha fazla olduğu bölgelerde kontrolü elinde tutup tutmadığının belirsiz olduğunu kaydeden Dr. Schmidt, "Ukrayna'da tırmanan gerilimin ardından bir iç savaşın yaşanması riski çok büyük . Böyle bir iç savaşa Rusya askeri olarak müdahale edebilir. Ukrayna’da çok ciddi şiddet olayları yaşanabilir” uyarısında bulundu.

- Berlin' önceliği diplomasi

Almanya’nın başından bu yana yaptırımlar yerine krizi dindirmeye ve diplomasiye öncelik verdiğine işaret eden Dr. Schmidt, "Şimdi önemli olan tarafların birbirlerini güç kullanmakla tehdit etmeye son vermesi, yeniden müzakere masasına oturmaları ve müzakereler yoluyla çözüm araması" diye konuştu.

Dr. Schmidt, Berlin'in izlemekte olduğu politikaya ilişkin şunları kaydetti:

"Almanya'nın temel çıkarı, taraflar arasında müzakereler yoluyla çözüm sağlanması. Ukrayna hükümeti ile Rusya hükümeti arasında yaşanan büyük gerileme rağmen müzakereler için bir yol bulabilmeyi ümit ediyor.  Yalnızca Ukrayna içindeki aktörlerin değil, Ukrayna hükümetinin, Rusya yönetiminin ve AB temsilcilerinin bu müzakerelere katılması gerekiyor. AGİT'in de sürece katılması, taraflar arasında gerilimin düşürülmesi ve müzakere masasına dönülmesi konusunda katkıları büyük önem taşıyor. Rusya'da iyi bağlantılara sahip olan ve halen AGİT Dönem Başkanlığını yürüten İsviçre’nin katılımı da çok önemli."

-  Almanya için Ukrayna'nın önemli

Ukrayna'nın Almanya için büyük önem taşıdığına işaret eden Dr. Hans-Joachim Schmidt, kriz nedeniyle ülkenin dağılmasının büyük sorunlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Dr. Schmidt, "Ukrayna, Avrupa'nın doğusunda büyü bir ülke. Bir komşu olarak Ukrayna’nın istikrarlı bir hükümete sahip olması, istikrar içinde bir ülke olması Avrupa için büyük önem taşıyor. Ukrayna, Batı Avrupa ülkeleri ile Rusya arasında bir köprü olarak işlev görebilir. Eğer Ukrayna bölünürse, bu çok daha büyük bir kutuplaşmaya yol açabilir" dedi.

Ukrayna'nın içinde bulunduğu siyasi bunalım ve derin ekonomik krizden ancak AB ve Rusya'nın işbirliği yapması durumunda kurtulabileceğini vurgulayan  Schmidt, "Ukrayna'nın yeniden düzlüğe çıkmasını sağlayacak finansmanı AB tek başına sağlayabilecek durumda değil. Ruslar da bunu tek başlarına yapamaz. Ancak birlikte başarılı olabilirler. Bu yüzden işbirliği yapmamız gerektiğini düşünüyorum" ifadesini kullandı.

"Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana Rusya ile Avrupa ülkeleri arasındaki en büyük krizle karşı karşıyayız" değerlendirmesini yapan Dr. Schmidt, gelinen aşamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in atacağı adımların önem taşıyacağını belirterek şunları kaydetti:

"Bana göre şu anda en büyük sorun güvensizlik. Putin, Ukrayna’ya ve Batılı ülkelere güvenmiyor. Rus lider, Kırım’da üslenen Karadeniz donanmasının konumunu güvenceye almak istiyor. Ukrayna'nın NATO'ya katılımını engellemek amacında. Ukrayna'daki Rus azınlığı ve haklarını korumayı hedefliyor. Ukrayna'da Batı'nın etkisini azaltmayı istiyor. Kırım'da askeri gücünü arttırıp, burayı kontrolü altına alırken, aslında Ukrayna'nın geleceğinde söz sahibi olmak istediği mesajını da veriyor. Putin, Rusya olmadan hiç kimsenin Ukrayna’nın geleceği hakkında karar veremeyeceğini söylüyor." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com