Alman uzman, Ukrayna'daki olayları AA'ya değerlendirdi

Alman uzman, Ukraynadaki olayları AAya değerlendirdi
DGAP Berthold-Beitz Merkezi Direktörü Böhlke:

BERLİN (AA) –  ERBİL BAŞAY - Alman Dış Politika Cemiyeti (DGAP) Berthold-Beitz Merkezi Direktörü Ewald Böhlke, "AB tarafından kişiler yönelik yaptırımlar uygulanacağını bekliyorum ancak şiddetin tırmandığı süreçte bu iyi değil. Çünkü ülkede gücü elinde bulunduranlar daha fazla doğuya yönelecek'' dedi.

Böhlke, AA muhabirinin ''Ukrayna'da şiddet olaylarının son dönemde tırmanmasının sebebi nedir ?'' şeklindeki sorusu üzerine Ukranya'da son haftalardaki sakinliği yüzeysel bulduğunu, insanların ne olacağı yönünde gergin bekleyiş içinde olduğunu söyledi.

Muhalefetin ve ülkede gücü elinde bulunduranların taktiksel hareket ettiğini ancak Ukrayna'da halkın isteğini siyasette uygulama konusunda hiçbir şey yapmadıklarını belirten Böhlke, ''Anayasa değişimi istiyoruz ama eylüle kadar zamana ihtiyacımız var. Yeni hükümeti kuracağız, ancak bunu nasıl yapacağımıza bakacağız' deniyordu'' ifadesini kullandı.

''Ülkedeki durum iç savaşa doğru mu gidiyor?'' sorusu üzerine Böhlke, ''Açık olan soru bu. Çok farkı taraflar gerilim oluşturmaya hazır olanlar var. Cumhurbaşkanı halka gücünü elinde bulundurduğunu göstermek için güvenlik güçleri sert önlemler alacak'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanının bunu yapmaması durumunda halkın kendisini ciddiye almayacağını belirten Böhlke, ülkede gerilimin artabileceğini ve yayılabilme ihtimaline dikkati çekti.

''AB tarafından kişilere yönelik yaptırımlar uygulanacağını bekliyorum ancak şiddetin tırmandığı süreçte bu iyi değil. Çünkü ülkede gücü elinde bulunduranlar daha fazla doğuya yönelecek'' diyen Böhlke,  yaptırımların durumun tırmanmamasına yardımcı olup olmayacağının sorgulanması gerektiğini kaydetti.

''Bana göre caddelerde şiddet konuşursa yaptırımlar yanlıştır'' ifadesini kullanan Böhlke, yaptırımların son çare olduğu durma geri dönülerek, muhalefetin ve gücün son günlerde olduğu gibi yeniden görüşmesi gerektiğini belirtti.

Almanya'nın diyalog ile çözüme ulaşılma politikasının başarısız olduğuna inanmadığını söyleyen Böhlke, "Ukrayna'da iktidar ile muhalefet arasındaki ilişkiler nasıl inşa edilir?" konusunun dün gece başarısızlığa uğradığını kaydetti.

Soruna barışçıl çözüm bulunmasının uluslararası çaba ile ilgilisinin olmadığına işaret eden Böhlke, "Uluslararası çabaların başarısız olmaması gerekir. Aksi takdirde gerilimin bölgeye yayılabilir" dedi.

Ewald Böhlke, dış politikada etkisini artırmak isteyen Almanya'nın Ukrayna konusunda yalnız hareket etmeyeceğini, Fransa ve Polonya ile yakın koordineli şekilde hareket edeceğini belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com