Almanya bu ayıpla bir yere gidemez!

Almanya bu ayıpla bir yere gidemez!
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Alman toplumu zamanın ilerisine bugünkü Neonazi cinayetleri ayıbıyla gitmemeli” dedi

Almanya'da bulunan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Köln'deki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'ni ziyaret etti. Bakan Şahin UETD'deki konuşmasında Türklerin Almanya'ya uyumu ve son Neonazi cinayetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Almanya'da bir dizi temaslarda bulunan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Köln'deki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'ni ziyaret etti. Derneğin Porz'daki Genel Merkez binasında yaklaşık yüz kişilik davetli grubunun katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan UETD Genel Başkanı Hasan Özdoğan, İçişleri Bakanı Şahin'in Almanya ziyaretinin Neonazi cinayetlerinden konusundan ötürü çok hassas bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekti. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise konuşmasında ilk olarak Almanya'daki Türklerin uyumu konusuna değinerek, “Bizim insanlarımız içinde bulundukları toplumun içinde yok olmak, asimile olmak yerine o toplumla uyum içinde ama kendi kimliğini ve kişiliğini de yaşatarak hayatlarını sürdürmüşlerdir. Türk insanı bunu Almanya'da da başarmıştır. Elli yılın sonunda Almanya'da geldiğimiz noktada yüz bin civarında işveren mertebesinde insanı bulunan bir Türk toplumu görmekteyiz. Bununla da iftihar etmekteyiz” dedi.

SERİ CİNAYETLERİN ARKA PLANI ZATEN BELLİYDİ

Neonazi terörüne kurban giden Türkler konusunu da değerlendiren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin şunları söyledi: “Almanya'da 2000 yılından beri işlenen bir seri cinayetin arka planı bize göre belliydi. Ama şimdi Alman makamları ve Alman toplumu tarafından farkedilmiş bir acı hikayenin biz de üzüntüsünü yaşamaktayız. Doğal olarak bunun takibini yapmak durumundayız. Sayın Dışişleri Bakanı'mız da Almanya'da uzun süreli bir seyahat programı uygulamakta. Kendisi de bu olayın tüm ayrıntılarını takip ediyor. Bizim İçişleri Bakanlığı olarak Emniyet Genel Müdürümüz ve beraberindeki heyet geçtiğimiz bir kaç gün içinde Almanya'daydı. Onlar da Alman istihbarat ve güvenlik makamlarıyla kendi terminolojileriyle konuyu enine boyuna masada değerlendirdiler. Memnuniyet duyacağımız husus bu konunun arka planının Alman makamları tarafından görülmüş olması. Daha da önemlisi Alman toplumunun da bu gerçeğin farkında olması. Hem güvenlik hem de yargı makamları itibariyle Almanya'nın bu konuda sınavı başarıyla geçeceğini ümit ediyorum. İnanıyoruz ki Alman makamları ve Alman toplumu zamanın ilerisine doğru bugünkü ayıpla devam etmeyeceklerdir. Buna benzer sıkıntıların yaşanmaması için de hepimizin daha dikkatli, daha hukuk içerisinde, daha hakkaniyetli ve önyargısız olması gerekir. Almanya'da bu insanlarımızın kurban oldukları cinayetlerin yürüyen davalarına Türkiye olarak müdahil olup, kendi hukukçularımızla da bu davaların takibini yapacağız. Şahsiyetliyiz ve haklı olduğumuz yerde hep varız. Türkiye'de ve dünyada varlığımızı göstereceğiz. Bu olayda da Türkiye, olayın takibini uluslararası hukuk çerçevesinde ve iki ulusun asırlar öncesinden gelen özel hukuklarının verdiği hakkaniyet içinde takip edecektir.”

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com