Almanya Cumhurbaşkanı Gauck Yunanistan'da

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck Yunanistanda
Gauck, Nazi cinayetleri için Yunanistan'dan özür diledi

GÜMÜLCİNE (AA) - Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasının Yunanistan’da işlediği cinayetler için özür diledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın daveti üzerine Yunanistan’ı ziyaret eden Gauck, Yanya bölgesindeki Lingiades köyüne giderek 1943'te Nazilerin öldürdüğü 81 kişinin anısına dikilen anıta çelenk koydu.

Gauck burada yaptığı konuşmada, Alman kültürüyle yetişmiş insanların katillere dönüşmesinden derin utanç duyduğunu ifade ederek, “Cinayetleri işleyenler ve bu cinayetleri bugüne kadar tanımayan siyasiler adına özür diliyorum” dedi.

Yunanistan'da savaş sırasında Naziler tarafından hunharca cinayetler işlendiğini belirten Gauck, “Demokratik Almanya’nın adım adım geçmişini inceleyerek eleştirmeye başladığı dönemden bu yana Yunanlılarla ilgili suçluluğundan ne kadar az şey öğrendiğini ve ne kadar az ders aldığını görmekten utanç duyuyorum” diye konuştu.

- Yunanistan'ın Almanya'dan tazminat talebi -

Gauck, Yunanistan’ın savaş tazminatı talebiyle ilgili olarak konuşurken de Cumhurbaşkanı olarak bu konuda yetki sahibi olmadığını ancak Yunanistan’a karşı manevi açıdan kendisini borçlu hissettiğini söyledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas ise, Gauck’un onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, tazminat konusuna değinerek, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’yla ilgili Yunanistan’a karşı tazminat yükümlülükleri bulunduğunu savundu.

Yunanistan’ın kreditörlerine karşı olan yükümlülüklerini sonuna kadar yerine getirmesini isterken Almanya’nın kendi yükümlülüklerini konuşmayı reddetmesinin çelişki oluşturduğunu ifade eden Papulyas, bu konunun "iki ülke ilişkilerine olumsuz yansıması bulunan kritik bir siyasi ahlak meselesi olduğunu" kaydetti.

Yunanistan ile Almanya arasında İkinci Dünya Savaşı'yla ilgili uzun süredir tazminat konusunda anlaşmazlık bulunuyor. Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan, Almanya’dan İkinci Dünya Savaşı'nda verdiği zarar nedeniyle 162 milyar avro tazminat talep ediyor. Almanya ise savaşın ardından tazminat ödenmesi gereken tüm ülkelerle hesabı kapattığını ve iki ülke arasında 1960'ta konuyu sonlandıran bir anlaşma imzalandığını savunuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com