Almanya Cumhurbaşkanı Nevruz kutlamasına katıldı

Almanya Cumhurbaşkanı Nevruz kutlamasına katıldı
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin Alevi Toplumu'nun düzenlediği Nevruz Bayramı kutlamasına katıldı

BERLİN (AA) - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin Alevi Toplumu'nun düzenlediği Nevruz Bayramı kutlamasına katıldı.

Cumhurbaşkanı Gauck, burada yaptığı konuşmada, Almanya'da da Alevi olmayan yüzbinlerce insanın da bugün Nevruz'u kutladığına dünyada da milyonlarca insanın bu bayramı kutladığına işaret ederek bu bayramların insanları birbirine bağladığını söyledi.

Gauck, insanların birbirleriyle daha fazla bi raraya gelmeleri, daha fazla alışverişte bulunmaları ve birlikte bayram yapmaları halinde önyargıların bertaraf edileceğini vurguladı.

Bir ülkenin farklı insanlara vatan olabilmesi için karşılıklı saygı ve dürüstlüğe ihtiyaç olduğunu kaydeden Gauck, kendisinin Cumhurbaşkanı olarak bu kutlamaya katılma nedenlerinden birisinin de bu olduğunu belirtti.

Berlin Alevi Toplumu'nun 25. yılını da kutlayan Gauck, alevi öğretilerinin ders olarak bazı eyaletlerde okutulmasını övdü.

Joachim Gauck, Almanya'da yaşayan Alevilerden insan hakları, özgürlük, demokrasi, insani değerler, erkek-kadın eşitliği, saygı ve dürüstlük gibi değerler için bu ülkeye daha fazla uyum sağlamalarını istedi.

Kutlamada daha sonra minikler mum yakıp dünyada kardeşlik ve özgürlük diledi. Kutlama, Alevi Dedesi Cader Kaplan'ın yaptığı dua ve semah gösterisinin ardından sona erdi.

 

-Sol Parti milletvekilinin çantası aranmak istendi

Öte yandan Alevi Toplumu'ndaki Nevruz kutlamasına katılmak üzere gelen Sol Parti Federal Milletvekili Azize Tank, milletvekili kimliğini göstermesine rağmen çantasının aranmak istenmesine tepki gösterdi.

Tank, kendisine milletvekili olarak davetiye geldiğini ve isminin listede olmasına rağmen üzerinin aranmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, Irkçılıkla Mücadele Günü'nde böyle bir şey yaşanmasına anlam veremediğini ifade etti.

Özel güvenlik çalışanlarının yanında duran Alman kriminal polisinin müdahale etmeyerek olayı görmezlikten geldiğini belirten Tank, Cumhurbaşkanlığı protokol müdürlüğünden kendisine gelen yetkilinin özür dileme yerine bir yanlışlık yapıldığını aktardığını anlattı.

Azize Tank, ''Ben milletvekiliyim, bana bu yapılıyorsa acaba sokaktaki insanlar neler yaşıyor'' diyerek yetkilileri dava edeceğini kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com