Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Rusya'da

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Rusyada
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Steinmeier ile görüştü

MOSKOVA (AA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'da yaşanan krizin Ukrayna halkı tarafından çözülmesi gerektiğini söyledi.

Moskova'da Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov,  "Ülkede yaşanan politik krize çözüm yolunun, Ukrayna halkı tarafından bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu Ukrayna halkının isteklerine cevap verecek bir tutumdur. Diğer tüm ülkelerin Ukrayna'nın içişlerine müdahale etmeme prensibiyle hareket edeceklerini varsayıyoruz" dedi.

Ukrayna'dan teklif gelmesi durumunda, muhalefet ile hükümet arasında arabuluculuk yapma ihtimalini göz ardı etmeyen Lavrov, "Eğer hükümet, muhalefet, arabuluculuk yapmamızı isterse biz buna karşı olmayız. Ancak bunu yaparken, bazı partnerlerin yaptığı gibi kendi şartlarımızı dayatma niyetinde değiliz" değerlendirmesinde bulundu. 

Lavrov, "Ukrayna'da seçim özgürlüğünden bahsederken, her gün bazı komiserleri bu ülkeye göndermek doğru değil. Onlar davetiyesiz Kiev'e gidiyorlar ve Ukrayna halkına ABD ve AB'nin gösterdiği yolu seçmeleri konusunda telkinde bulunuyorlar" diye konuştu. 

-Suriye görüşmeleri-

Steinmeier ile görüşmelerinde Suriye krizinin de değerlendirildiğini kaydeden Lavrov, muhalefetin Cenevre-2 görüşmelerinde sadece "rejim değişikliğini amaçladığını" öne sürdü.

Lavrov, "Bize öyle geliyor ki, muhalefetin görüşmeleri katılmasını sağlayanlar ve Cenevre mutabakatının uygulanması çağrısında bulunanlar, sadece rejim değişiklini kastetmişler. Çünkü sadece geçiş hükümetinin kurulmasını konuşmak istiyorlar" ifadelerini kullandı. Rus Bakan, Suriye muhalefetinin temsil gücünün daha da genişletilmesi gerektiğini tekrarladı. 

-"Almanya, Suriye'deki kimyasal silahların imha sürecine katılacak"-

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ise parlamentonun onay vermesi durumunda Almanya'nın Suriye'deki kimyasal silahların imha sürecine katılacağını söyledi.

Steinmeier, ülkesinin daha önce bu sürece katılmayı reddettiğini hatırlatarak, "Biz bu konuda karar değiştirdik ve başka bir pozisyon yakaladık. Suriye'de yaşanan durum için hepimizin sorumluluk taşıdığını ve bu krizin tehlike oluşturduğunu düşünüyorum" dedi.

Ukrayna'da yaşanan duruma da değinen Steinmeier, krizin son bulması için muhalefet ve hükümet taraflarına destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com