Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Rusya'yı uyardı

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Rusyayı uyardı
Steinmeier: "Rusya'nın Ukrayna'daki müdahalesinin Kırım'ı aşması durumunda,

BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Kırım'ın ötesine müdahale etmesi durumunda Rusya'nın sert yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Steinmeier, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, kendi politikalarında herhangi bir zayıflık tanımadığını belirterek, Ukrayna'nın doğusundaki durumun istikrarlı olmadığına da işaret etti.

"Rusya'nın Ukrayna'daki müdahalesinin Kırım'ı aşması durumunda, ekonomik dezavantajları göze alarak, Avrupa gereken tedbirleri alacaktır" diyen Steinmeier, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Ukrayna'da bir gözlemci heyeti gönderecek olmasından dolayı da mutlu olduğunu dile getirdi.

Bu heyetin Güney ve Doğu Ukrayna'nın objektif bir resmini çıkarabileceğini ifade eden Steinmeier, partnerleriyle yaşanan bu anlaşmazlığın sonlandırılması için çalıştıklarını kaydetti.

Rusya'nın Kırım'daki tutumu ile Avrupa'daki barışı sağlayan temel değerleri zedelediğinin görmezden gelinemeyeceğini aktaran Steinmeier, soğuk savaştan 25 yıl sonra Avrupa'daki sınırların uluslararası hukuka aykırı olarak tekrar düzenlenmesinin kendisini kaygılandırdığını ve bunun pandoranın kutusunu açabileceğini belirtti.

Alman ekonomisinin yaptırımlara karşı uyardığının hatırlatılması üzerine Steinmeier, bu uyarıları ciddiye aldığını belirterek, ''Yaptırımlar her iki tarafa da zarar verir. Bu akıllı bir dış politikada değil. Bu nedenle gerginliğin sona ermesi için soğuk kanlı hareket etmeliyiz'' dedi.

Batı'nın bu krizdeki politikasında zayıflık olmadığını savunan Steinmeier, AB'nin ABD ile hareket etmesinin iyi ve önemli olduğuna dikkati çekerek, Rusya'ya süratli bir şekilde tepki ve açık mesajlar verildiğini kaydetti.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ukrayna'nın AB üyeliğini ümit edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de Ukrayna'nın AB ile yaptığı anlaşma ile AB üyeliği konusunda ilk adımı attığını belirtti.

Bundan sonra Ukrayna'nın siyasi ve ekonomik istikrarının önemli olduğunu dile getiren Steinmeier AB'nin bu konuda finansal desteğini yapacağını aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com