Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Ukrayna'da

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Ukraynada
Steinmeier, AB ve Almanya olarak Ukrayna'ya mali desteği sürdüreceklerini açıkladı

KİEV (AA) - Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Birliği (AB) ve Almanya'nın Ukrayna için mali yardıma hazırlandığını belirterek, "Ukrayna'ya iki taraflı desteği sürdüreceğiz" dedi.

Ukrayna'daki temasları çerçevesinde Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, görüşme sırasında ülkedeki durumla ilgili fikir alış verişinde bulunduklarını söyledi.

Steinmeier, son haftalarda Avrupa Komisyonu'nun katılımıyla Ukrayna'ya yardım paketi hazırlandığını, ayrıca Almanya parlamentosuna gelecek yılın bütçesini planlarken Ukrayna'ya mali yardımı da göz önünde bulundurması konusunda başvuracağını kaydetti. "Ukrayna'ya iki taraflı desteği sürdüreceğiz" diyen Steinmeier, ülkenin doğusunda yapılan referandumun yasa dışı olduğunu ifade etti. Alman bakan, 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin demokratik, dürüst ve şeffaf şekilde düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Aleksandr Turçinov da Ukrayna hükümetinin ülke genelinde seçimlerin demokratik ve şeffaf olarak yapılmasını sağlamaya hazır olduğunu kaydetti ve vatandaşların dürüst seçimlerde oy kullanacağını dile getirdi. Turçinov, Rusya'nın seçimleri sekteye uğratmaya yönelik her türlü planının boşa gideceğini ifade etti. Turçinov, ayrıca yakın dönemde Ukraynalıların Avrupa Birliği'ne vizesiz olarak gitmesinin mümkün olacağına inandığını kaydetti.

Turçinov, "terörist" olarak nitelediği Rusya yanlısı silahlı grupları durdurmaya yönelik terörle mücadele operasyonlarını aksatmadan hükümetin ülkenin doğusundaki durumu barışçıl yolla istikrara kavuşturmaya yönelik çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Turçinov, "Yarın bölgenin önde gelenleriyle Donetsk bölgesindeki durumun barışçıl yolla istikrara kavuşturulmasına ilişkin 'Tüm Ukrayna Yuvarlak Masa' toplantısı yapmayı planlıyoruz" diye konuştu. 

Turçinov, hükümetin sorunu barışçıl yolla çözülmesini isteyenlerle müzakerelere hazır olduğunu belirterek, ellerinde silahla bölgede terör estirmeye devam edenlere karşı ise yasalar çerçevesinde terörle mücadele operasyonlarının sürdürüleceğini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com