Almanya-İsrail hükümetler arası istişare toplantısına doğru

Almanya-İsrail hükümetler arası istişare toplantısına doğru
Almanya Başbakanı Merkel: ''Bizim, bir Yahudi devleti ve aynı zamanda Filistinlilerin devlet olması yönünde ivedilikle istikrarlı bir 2 devlet çözümüne ihtiyacımız var''

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ortadoğu barış sürecinde iki devlet çözümünden yana olduğunu yineledi.

Merkel, İsrail’de yapılacak Almanya-İsrail hükümetler arası istişare toplantısı öncesinde haftalık video mesajında, İsrail ile Filistin arasında geçici bir anlaşmanın yapılmasının iki tarafın çıkarına olacağını ifade etti.

Böyle bir anlaşmanın yapılmasının sadece bir başarı olmayacağını belirten Merkel, böyle bir anlaşma olmadan İsrail ve Filistin topraklarının müreffeh bir geleceği olmayacağından dolayı bu anlaşmanın yapılmasından memnuniyet duyacağını kaydetti.

Bu çerçevede ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin çabalarını desteklediğini ve İsrail ziyareti kapsamında İsrail  Başbakanı ile de bu sürecin önünde ne gibi engeller olduğu yönünde görüşmeler yapacağını belirten Merkel, ''Bizim, bir Yahudi devleti ve aynı zamanda Filistinlilerin devlet olması yönünde ivedilikle istikrarlı bir 2 devlet çözümüne ihtiyacımız var'' ifadesini kullandı.

Merkel,  Ortadoğu'da Kerry'nin ve müzakere taraflarının çabalarını desteklemek için elinden geleninin yapılması gerektiğini belirtti.

Almanya-İsrail  hükümetler arası istişare toplantısı kapsamında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelecek olan Merkel, İsrail devletinin var olma hakkının Almanya için önemine dikkati çekti.

İsrail'in demokratik bir ülke olmasından dolayı Almanya ile ortak değerlere sahip olduğunu ifade eden Merkel, bundan dolayı İsrail ile yakın ilişkiler içinde olduklarını kaydetti.

Öte yandan İsrail’in temsilciliği olmadığı ülkelerde Almanya’nın, İsrail’in konsolosluk temsilini yerine getireceği bildirildi.

İsrail'in Berlin Büyükelçisi Yakov Hadas-Handelsman, ''Osnabrücker Zeitung'' gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetlerarası toplantıda bu yönde bir anlaşmanın imzalanacağını belirterek, İsrail vatandaşlarının İsrail’in temsilciliği olmadığı ülkelerde Alman temsilciliklerden yardım ricasında bulunma imkanına sahip olacağını kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com