Almanya, Kosova'daki askeri birliğinin görev süresini uzatacak

Almanya, Kosovadaki askeri birliğinin görev süresini uzatacak
Hükümet Sözcü Yardımcısı Christane Wirtz: "Sırpların ağırlıkta olduğu

BERLİN (AA) – Alman hükümetinin, Kosova, Lübnan ve Mali’deki askeri birliklerinin görev süresini uzatma kararı aldığı ancak nihai kararı Federal Meclis'in vereceği bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christane Wirtz, Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Alman ordusunun Kosova, Lübnan ve Mali’de görev yapan birliklerinin görev süresinin uzatılması kararının alındığını söyledi.

Ancak nihai kararı Federal Meclis’in vereceğini ifade eden Wirtz, Kosova ile Sırbistan arasında 2013 yılında ilişkileri normalleştirme yönünde varılan anlaşmanın bölgede gerilimi düşürdüğünü belirterek, "Genel olarak Kosova Cumhuriyeti'nde durumun sakin ve istikrarlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Sırpların ağırlıkta olduğu ülkenin kuzeyinde ihtilaf çıkma potansiyeli yüksek olmaya devam ediyor. Kosova’da uluslararası güçlerin varlığını sürdürmesi güvenlik ve istikrar açısından gerekli" ifadesini kullandı.

Kosova'daki NATO Barış Gücü’nde (KFOR) 1999 yılından bu yana görev yapan Alman birliklerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılmasının öngörüldüğünü belirten Wirtz, “Anayasaya göre bu görev için Federal Meclis’in yetkilendirmede bulunası gerekmiyor. Ancak Federal Meclis’in talebi üzerine, bu görev için parlamentonun da onayını almak amacıyla, hükümet uzatma kararını Meclis’e getirecek. Bu görevin 12 ay için daha uzatılması öngörülüyor” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu'nun, Lübnan’da  Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNIFIL) kapsamında görev yapan birliklerin görev süresini de 30 Temmuz 2015 tarihine kadar uzattığını belirten Wirtz, "Tezkerede görev yapacak asker sayısının üst sınırı değişmeyecek, 300 olarak kalacak. Halihazırda bölgede 147 asker görev yapıyor" dedi.

Wirtz, Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında BM’nin Afrika’daki MINUSMA misyonu kapsamında Mali’de görev yapan Alman birliklerinin görev süresini de 30 Haziran 2015 tarihine kadar uzatma kararı aldığını da söyledi. Wirtz, bu görev süresinin uzatılması konusunda nihai karar için Federal Meclis’in onayının gerektiğini vurguladı.  

- Bartolomeos’nun Berlin ziyareti

Wirtz, gazetecilerin soruları üzerine Fener Rum Patriği Bartolomeos’nun Başbakan Angela Merkel ile bugünkü görüşmesi hakkında ayrıntılı bilgi veremeyeceğini belirtti.

 Dışişleri Bakanığı Sözcü Yardımcısı Savsan Chebli ise “Ayasofya’nın statüsü” ile ilgili bir soru üzerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra Ayasofya için benimsenen müze statüsünün herkes tarafından memnuniyetle karşılanan bir statü olduğunu ifade etti.  

Bu konuda yeni bir değişikliğinin Ayasofya’yı Hristiyanlığın önemli yapıtlarından biri olarak görenleri üzebileceğini söyleyen Chebli, ‘’Ancak bu konuda karar Türkiye’ye aittir’’ ifadesini kullandı.

- Ukrayna’daki gelişmeler

Ukrayna’daki gelişmelere de değinen Chebli, ülkede ulusal diyaloğun yavaş yavaş başlamasından memnun olduklarını kaydetti. Alman hükümetinin Ukrayna’da istikrar istediğini belirten Chebli, ulusal diyaloğun ülkedeki gerginliğin düşürülmesine yardımcı olacağını vurguladı. Chebli, ulusal diyalog için yuvarlak masa toplantılarında kimin katılacağına Ukrayna’nın karar vereceğini ifade etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com