Almanya, Rus istihbaratının ülkedeki faaliyetlerinden rahatsız

Almanya, Rus istihbaratının ülkedeki faaliyetlerinden rahatsız
Alman istihbarat yetkilileri, Rus istihbaratçıların kendilerini diplomat olarak tanıttıklarını, son dönemde ağırlıklı olarak siyasetçilerin danışmanları, bakanlıklar ve vakıflardaki uzmanlarla yakınlık kurarak enerji politikaları, AB ve NATO hakkında hass

BERLİN (AA) – Almanya iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) , Rus istihbaratçıların ülkedeki faaliyetleri konusunda siyaset dünyasını uyardı.

Welt am Sonntag gazetesine konuşan Alman istihbarat yetkilileri, Rus istihbaratçıların kendilerini diplomat olarak tanıttıklarını, son dönemde ağırlıklı olarak siyasetçilerin danışmanları, bakanlıklar ve vakıflardaki uzmanlarla yakınlık kurduklarını belirterek, birçok danışman ve uzmanın bu konuda “saf bir şekilde hareket ettiğini” kaydetti.

Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV)  Başkanı Hans-Georg Maassen, gazeteye yaptığı açıklamada “Almanya’da gizli istihbarat faaliyeti yürütmek, Ruslar için başka herhangi bir gizli servis için olmadığı kadar büyük önem taşıyor” dedi.

BfV’nin İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Dairesi Başkanı Burkhard Even de açıklamasında “Rus ajanlar, kendileri için kimin yararlı olabileceğini çok iyi analiz ediyor” şeklinde konuştu.

Gazetenin haberinde, Rus istihbaratçıların Almanya’da geçen yıl yapılan seçimler sonrasında özellikle meclise yeni giren milletvekillerinin danışmanları ve uzmanlara yönelik faaliyetlerini yoğunlaştırdığı kaydedildi. Haberde BfV’nin, Rusya’nın Berlin Büyükelçiliğinde görevli her 3 diplomattan birinin istihbarat kökenli olduğunu tahmin ettiği bilgisine yer verildi. Rus istihbaratçıların, Federal Meclis, bakanlıklar ve vakıflarda görev yapan danışmanlar ve uzmanlarla görüşmeler ve özel davetler yoluyla yakınlık kurmaya çalıştığı, daha sonrasında enerji politikaları, büyük Alman şirketleri, NATO ve AB konularında hassas bazı bilgileri elde etmeye çalıştıkları iddia edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com