Almanya, Rusya'yı Kırım konusunda eleştirdi

Almanya, Rusyayı Kırım konusunda eleştirdi
Hükümet Sözcüsü Seibert: "Alman hükümeti Kırım’daki insan hakları durumundan endişe ediyor"

BERLİN (AA) - Almanya'nın Kırım Tatarlarına yönelik muamelelerden endişe duyduğu bildirildi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Tatarların, Kırım'daki yeni yöneticilerin baskıcı politika uyguladığını anlattıklarını belirterek Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin engellendiğini hatırlattı.

"Alman hükümeti Kırım'daki insan hakları durumundan endişe duyuyor" diyen Seibert, Kırım’daki yeni savcının, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’u sözde aşırı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle uyardığını aktardı.

Bunun KTMM'nin kapatılmasına kadar gidebileceği endişesini dile getiren Seibert, Rusya’ya, Kırım'da Tatar azınlığın haklarının korunması konusunda çağrıda bulundu.

Seibert ayrıca Nijerya’da Boko Haram militanları tarafından düzenlenen saldırıları kınadı.

Alman hükümetinin buradaki terör boyutundan dehşete düştüğünü belirten Seibert, Nijerya’da yüzlerce kişinin öldüğünü ifade ederek şiddeti ''barbarca'' olarak nitelendirdi.

Militanlar tarafından kaçırılan kız öğrencilerle ilgili olarak Seibert, Başbakan Angela Merkel’in "Kızlarımızı geri getirin" yönündeki uluslararası çağrıyı desteklediğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer de Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili olarak, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Didier Burkhalter'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü hatırlatarak, Burghalter’in dört maddelik bir plan önerdiğini ifade etti.

Alman hükümetinin bu planı desteklediğini söyleyen Schaefer, bu maddeler arasında 25 Mayıs'ta Ukrayna’da seçimlerin yapılması, ülkede şiddetten vazgeçilmesi konusunda ortak bir çağrıda bulunulması, tüm tarafların katılacağı ulusal diyaloğun başlatılması ve yaşanan zorlukların masaya yatırılmasının yer aldığını kaydetti.

İran'la bu ay Viyana'da devam edecek nükleer görüşmelere değinen Schaefer, görüşmelerin şimdiye kadar iyi bir şekilde ilerlediğini, temmuz sonunda anlaşma sağlanacağı yönünde beklentinin oluştuğunu belirterek zor ve önemli bir döneme girildiğini vurguladı.

İran'ın nükleer programı konusunda aşılması gereken engellerin de bulunduğuna işaret eden Schaefer, İran’la diplomasi yoluyla siyasi çözümün mümkün olduğunu kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com