Almanya sandık başında

Almanya sandık başında
Almanya'da Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi birinci sırada gidiyor.

Almanya'daki genel seçimlerden büyük şok çıktı. Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratlar, oylarını bir önceki seçime (2009) göre 8 puan artırıp birinci parti oldu ve yüzde 42'yi aştı. Ancak, tek başına iktidar olamadı.

Şu ana kadarki iktidar ortağı Hür Demokratlar (FDP) yüzde 5 barajının altında kaldı. Bir önceki seçime göre 10 puan kaybeden Liberaller böylece 1949 yılından beri ilk kez meclis dışı kalmış oldu.

İKTİDAR HESAPLARI KARIŞTI

FDP barajı aşamayıp meclise giremeyince, doğrudan seçilecek adaylar haric 608 sandalyeli meclis için şu anda 301 milletvekilliği almış görünen Merkel’in iktidar hesapları da bozuldu. Merkel’in yeni ortak arayışına girmesi beklenirken, ana muhalafetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD), oylarını bir önceki seçime göre yüzde 3 artırdı ve 187 vekillik kazandı.

SPD’nin geleneksel iktidar ortağı Yeşiller yüzde 2.7 oy kaybedip 57 milletvekili çıkarırken, yüzde 3.4′lük kayıp yaşayan Sol Parti yüzde 8.5′la 61 milletvekilini meclise sokabildi. Seçimlerde büyük sürprizi Almanya için Alternatif isimli birlik yaptı. Yüzde 4.8 oranında oy alan bu parti, liberalleri aşağı çekti ama kendisi de meclise giremedi.

İŞTE İKTİDAR SEÇENEKLERİ…

Bu durumda, Almanya’da iktidar hesapları yeniden gündeme geldi.

İlk olarak görevi alacak olan CDU/CSU’nun hükümet kurma için seçenekleri şunlar;

1) Sosyal Demokrat Parti ile büyük koalisyona gitmek.
2) Yeşiller veya Sol Parti’nin ikisi ya da sadece biriyle koalisyona gitmek.

Bu senaryolar gerçekleşmezse, hükümeti Sosyal Demokratlar Kurabilecek. Buna göre;

SPD, Yeşiller ve Sol Parti ile birlikte çok az bir farkla da olsa, meclis çoğunluğunu ele geçirip hükümet olabilecek.

HESSEN’DE DURUM

Hessen Eyaleti’nde de dün eyalet meclisi seçimleri vardı. Eyalette iktidarda olan CDU, burada da FDP’nin yüzde 5′in altında kalmasıyla büyük şok yaşadı.

110 vekilli meclise 51 milletvekili sokan CDU, 42 milletvekili çıkaran SPD ile 12 vekillik kazanan Yeşiller ve 6 vekillik kazanan Sol Parti’nin koalisyonu halinde iktidardan düşecek.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com