Almanya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Almanyada 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
Hamburg, Frankfurt ve Bremen kentlerinde toplanan binlerce kişi,

FRANKFURT (AA) - Almanya'nın Hamburg, Frankfurt ve Bremen kentlerinde toplanan binlerce kişi, yoğun güvenlik önlemi altında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyor.

Bremen'de Alman Sendikalar Birliğince (DGB) düzenlenen kutlamaya katılmak üzere sabah saatlerinde Werder Bremen Stadı önünde toplanan binlerce işçi, yaklaşık 1 saat süren yürüyüşün ardından kent merkezindeki Domshof Meydanı'ndaki kutlamaya katıldı.

Bremen Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı Jens Böhrnsen, etkinliğe katılan Almanya Sendikalar Birliği (DGB) Başkanı Michael Sommer ile yürüdü. 

Konuşmasında 1 Mayıs’ın önemini anlatan DGB Genel  Başkanı Michael Sommer, sendikaların, Avrupa’da sosyal, barış ve demokrasi yönünde ilerlemesi için çaba gösterdiklerini belirterek, “Çalışan insanlar daha iyi yaşam koşulları bekliyor. Zenginleri daha zengin, fakirleri daha fakir yapan bu sistem değişmelidir” dedi.

DGB Bremen Bölge Başkanı Annette Düring, Almanya’da  asgari ücretin 8,50 avro olarak belirlenmesini sevindirici olduğunu ifade ederek, "Bu daha bir başlangıçtır. İleride artacağını ümit ediyoruz. Bu ücret tüm kesimler için geçerli olmalı'' diye konuştu. Düring, hükümetten mesleki eğitime daha fazla önem vermesini ve emekli maaşının yükseltilmesini istedi.

- Verdi Sendikası'ndan asgari ücret mesajı

Franfurt'taki Römer Meydanı'nda yapılan etkinliğe ise yaklaşık beş bin kişi katıldı. Bornheim semtinde toplanarak Römer Meydanı’na kadar yürüyen binlerce kişi, şarkılar söyleyip dans ederek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Meydanda toplanan işçilere yönelik bir konuşma yapan Verdi Sendikası Başkanı Frank Bsirske, 8,5 avro olan asgari saat ücretin Almanya’da tüm çalışanları kapsaması gerektiğini ifade ederek, "Almanya'da saatlik 8,5 avronun altında 5 milyon 500 bin kişi, 5 avronun altında ise  1 milyon işçi çalışıyor" dedi. 

Federal Çalışma Bakanı Nahles'e seslenen Bsirske, "Asgari ücrette istisnalar istemiyoruz, yasa hemen uygulamaya konulmalı" diye konuştu. 

- "Gençlere mesleki eğitim verilmeli"

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldman, işverenlerden de kentteki okulları iyileştirme ve gençlere iş verme talebinde bulundu. Feldmann, “Kalifiye eleman bulamadıklarından yakınan işverenler, gençlere mesleki eğitim yerleri ve iş vermeliler" ifadesini kullandı.

Almanya Sendikalar Birliği gençilk örgütü "DGB Jugend" adına konuşan Ferhat Taysı da işsizliğin gençlerin yaşamını zora soktuğunu ifade ederek, siyasilere acil çözüm bulmaları çağrısında bulundu.

Gençlerin mesleki eğitim yeri bulmakta zorluklarla karşılaştığının altını çizen Taysı,"Geçler, Avrupa’nın en güçlü ülkesi olan Almanya'da en düşük ücretle çalıştırılıyor. Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan büyüklerimiz de düşük emeklilik geliriyle, fakirlikle mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu iki durum da asla kabul edilemez" şeklinde konuştu.

- Hamburg'da yoğun güvenlik önlemi 

Hamburg'ta da Saint Pauli Stadyumu çevresinde toplanan yaklaşık bin kişi müzik eşiliğinde dans ederek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyor. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen etkinliğe katılan sığınmacıların, ''Biz haklarımız için mücadele ediyoruz'' ve ''Sınırların arkasında dayanışma'' yazılı pankartlar taşıması dikkati çekti. İşçilerin yürüyüşünün Rota Flora Kültür Merkezi önünde sonlanması bekleniyor. 

- Aşırı sağcılar prostesto edildi

Dortmund'da yaklaşık 450 kişilik aşırı sağcı grubun yaptığı yürüyüş kentte gerginliğe neden oldu. Yeşiller Partisi ve Korsanlar Partisi tarafından düzenlenen etkinlikle aşırı sağcı Neonaziler protesto edildi. Duisburg'da ise aşırı sağcıların düzenlediği etkinliğe çeşitli sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi. Toplanan yüzlerce kişi, "Aşırı sağcılar defolun" ve "Naziler buradan gitsin" şeklinde slogan attı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com