Almanya'da çifte vatandaşlık çalışmaları

Almanyada çifte vatandaşlık çalışmaları
Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Özoğuz:

BERLİN (AA) - Almanya Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz,  "Çifte vatandaşlık konusunu yaz tatilinden önce çözmek en büyük isteğim" dedi. 

Gazetecilerle bir araya gelen Özoğuz, koalisyon hükümetinin çifte vatandaşlık konusunda adımlar atarak, konunun çözümü için çalıştığını söyledi. "Çifte vatandaşlık konusunu yaz tatilinden önce çözmek en büyük isteğim" diyen Özoğuz, bunun için çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Berlin Eyaleti Çalışma, Kadın ve Uyum Bakanı Dilek Kolat ise Almanya'daki göç ve göçmenler hakkında önemli kararların alınacağı "9. Uyum Konferansı" öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, Uyum Konferansı'ndan büyük beklentileri olduğunu ifade etti.

"Göçmen ve göç kavramlarının Almanya'nın geleceğinin konusu olduğunu kavramamız gerekir" ifadesini kullanan Kolat, konferansın eyaletlerdeki göçmenler için olumlu sinyaller vermesini arzuladığını kaydetti. Kolat "Almanya'ya gelen tüm insanlara saygı göstermemiz gerekir ve onlara ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız" sözlerini kaydetti.

Magdeburg'ta 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek "9. Uyum Konferansı"na Almanya Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Günter Krings'in de katılması bekleniyor. 

Aralık ayında Hristiyan Birlik partileri CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki koalisyon görüşmelerinde, çifte vatandaşlık konusunda şiddetli tartışmalar yaşanmış, SPD'nin girişimleriyle  "Opsiyon modeli"nin kaldırılarak Almanya'da doğup büyüyen gençlere çifte vatandaşlık hakkı verilmesi kararlaştırılmıştı.

Halen ülkede uygulanan "Opsiyon modeli"ne göre ülkede doğan çocuklar, doğumdan itibaren otomatik olarak Alman vatandaşlığına hak kazanıyor ancak 18-23 yaş döneminde Alman vatandaşlığı ile anne-babalarının sahip olduğu vatandaşlık arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com