ALMANYA'DA DERİN DEVLET TARTIŞMASI DERİNLEŞİYOR

ALMANYA'DA DERİN DEVLET TARTIŞMASI DERİNLEŞİYOR
ALMANYA'DA DERİN DEVLET TARTIŞMASI DERİNLEŞİYOR

ANKA Haber Ajansı'nın 17 Kasım 2011'de Türk kökenli Uyum Bakanı'nın "Almanya'da da derin devlet var" şeklindeki açıklaması üzerine yayınladığı haber, CDU'lulara malzeme oldu. CDU'lu milletvekili Losatta, Türkçe yayınlanan internet sitelerinde yer alan açıklamalarıyla ilgili Öney'i ablukaya aldı. Uyum Bakanı Öney, komplo teorileri yapmakla suçlanıyor. (FOTOĞRAFLI)

HAMBURG (ANKA)- Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) milletvekili Bernhard Lasotta, Baden-Württemberg eyaletinin Uyum Bakanı Bilkay Öney'in 17 Kasım 2011 tarihinde ANKA Haber Ajansı'na yaptığı, Almanya'daki Nazi cinayetleri ile ilgili "Almanya'da da derin devlet var" şeklindeki açıklaması üzerine, Öney'i komplo teorisi yapmakla suçluyor.
CDU milletvekili Lasotta, Almanya'da yayınlanan "morgenweb' ve suedkurier' adlı internet portalında yaptığı açıklamada, Öney'in 17 Kasım 2011 tarihinde Nazi cinayetleri ile ilgili "Derin devlet her yerde var. Hiçbir yerde ama devlet, derin devlet hakkında bilgi vermez. Derin devlet Türkiye'de gün ışığına çıkmakta. İnsanların öldürülmemesi için devlete büyük sorumluluk düşmektedir. Bu konuda Alman devletini göreve çağırıyorum" şeklindeki açıklamasının "tahammül edilemeyen ifadeler" olduğunu söyledi.
Lasotta , "derin devlet' kavramının "adalette ve politikada, güvenlik güçlerinin organize suç örgütleri ile işbirliği' anlamına geldiğini, çok sayıda cinayet ve saldırıların olduğu, politik aktivistlerin ve gazetecilerin hayatını kaybettiği Türkiye'de yaşananların, bu kavramla yüklü bir biçimde kullanıldığını kaydetti.
Lasotta ayrıca, Almanya'da bir bakanın Nazi cinayetleri konusunda "komplo teorisi üretmesi ve bunu yaymasının kabul edilemez" olduğunu söyledi.

-"CDU TÜRK KÖKENLİ BAKANDAN ELEŞTİREL YAKLAŞIM İSTEMİYOR"-

Baden-Württemberg eyaletinin Uyum Bakanı Bilkay Öney ise, konu ile ilgili olarak ANKA'ya gönderdiği yazılı açıklamada "Bana Neonazi katillerle ilgili sorulan sorularda, bizim, yani Alman makamlarının, istihbaratçılarının Neonazilere para verip, karşılığında yanlış bilgi aldığımızı ve bu paranın bir kısmının neonazilere gittiğini söyledim. Bu bilinen bir şey ve benim başımın altından çıkan bir şey değil. Thüringen istihbaratçılarının neonazilerle olan bağlantılarını açıklayan bir rapor var ( Schäfer-Bericht, sayfa 242). Ben bu bağlamda "derin devlet burada da var' demiştim. CDU, kelime oyunu yaparak, benim devlete olan sadakatimi sorguluyor ve uyuma zarar verdiğimi iddia ediyor. Bu iddialar çok asılsız olduğu gibi, asıl sorunu yansıtmıyor. Asıl sorun, CDU Türk kökenli bir bakandan eleştirel yaklaşım istemiyor. Oysa bu eleştirileri zaten hem Alman medyası hem de politikacılar çoktan dile getirdiler bile' dedi.
Açıklamasında Alman politikacı olarak Almanya'nın sorunları ile ilgilenmek zorunda olduğunu ve bu durumun kimsenin gücüne gitmemesi gerektiğini bildiren Öney, "Neticede Ben de bir Alman politikacı olarak Almanya'nın sorunları ile ilgilenmek zorundayım. Bu durum kimsenin gücüne gitmemeli. CDU gibi ben de burada "derin devlet' olmadığını söylüyorum. Ama hata yapıldı. Hata yapıldığı için zaten 3 araştırma komisyonu kuruldu ve bu yüzden Başbakan Merkel 80 milyon vatandaş önünde ailelerden özür diledi. Benim kelime seçimim doğru değildi belki, bu yüzden ben de özür diliyorum. Ama olayları hala eleştiriyorum, çünkü ortada ölen insan var ve hata var" şeklinde değerlendirmede bulundu.(ANKA)
(HM/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com