Almanya'da doğan Türklere müjde

Almanya'da doğan Türklere müjde
Alman hükümeti çiftevatandaşlığa hak tanıdı

Almanya’da hükümet görüşmelerinde Merkel’in Hıristiyan Demokratları ilk kez çifte vatandaşlıkta taviz verdi. CDU ile koalisyon pazarlığı yapan SPD, isteyen göçmenlere çifte vatandaşlığı kabul ettiremedi, ama Almanya’da doğanlara bu hak tanındı.

Almanya’da hükümet görüşmelerinde Merkel’in Hıristiyan Demokratları ilk kez çifte vatandaşlıkta taviz verdi. CDU ile koalisyon pazarlığı yapan SPD, isteyen göçmenlere çifte vatandaşlığı kabul ettiremedi, ama Almanya’da doğanlara bu hak tanındı.

Almanya'da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında 7 haftadır süren ‘büyük koalisyon’ müzakereleri sonuçlandı. Salı günü öğlen saat 12’de başlayan ve çarşamba sabah saat 05.15’te biten 17 saatlik maratonda taraflar koalisyon sözleşmesi üzerinde uzlaşmaya vardı. En son olarak çiftevatandaşlık ele alındı ve saat 5.01’de ele alınan çiftevatandaşlık 10 dakika içinde tamamlandı.

GENÇLERE MESAJ VERDİK

Müzakerelerden SPD’nin istediği genel çiftevatandaşlık çıkmadı. Ancak Almanya’da doğup büyüyen göçmen kökenli gençler için uygulanan ve 23 yaşına kadar tek vatandaşlıkta karar verme şartı koşan opsiyon modeli kalkıyor. Almanya’da doğup büyüyen göçmen asıllı gençler istedikleri takdirde çiftevatandaşlıklarını koruyacaklar. Sonradan Almanya’ya gelenler, Alman vatandaşı olmaları durumunda köken vatandaşlığından çıkmak zorunda. Koalisyon sözleşmesinde çiftevatandaşlık 2.5 satır ve şöyle yer aldı: “Almanya’da doğup büyüyen yabancı ailelerin çocukları için gelecekte opsiyon modeli kalkacak ve çok vatandaşlık kabul edilecek. Diğerleri için mevcut vatandaşlık yasası
geçerli kalacak.”
Dünkü basın toplantısında Başbakan Merkel, “Burada doğup büyüyen göçmen kökenli gençler için opsiyon modelini kaldırarak, onlara buralısınız ve hoş geldiniz sinyali vermek istedik” dedi.

GABRİEL: BİR TABUYU YIKTIK

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel’e Hürriyet muhabiri Celal Özcan, “‘Çiftevatandaşlığın olmadığı bir koalisyon sözleşmesini üyelerin onayına sunmayacağım’ dediniz. Bu sözleşmede çifte vatandaşlık yok. Sadece opsiyon modeli kalkıyor. Vicdanen rahat mısınız” diye sordu.

Gabriel şu yanıtı verdi: “İçim çok rahat. Burada doğup büyüyenler için çifte vatandaşlığı kabul ettirdik. Hıristiyan Birlik çifte vatandaşlığa hep karşı çıktı. Biz böylece bir tabuyu yıktık. Bu adımın zamanla CDU/CSU’da çiftevatandaşlıkta bir düşünce dönüşümüne yol açacağına inanıyorum.”

İMTİYAZLI ORTAKLIK BELGEDE

Koalisyon sözleşmesinde Türkiye ile ilgili bölümde şu ifadelere yer verildi: Türkiye, Avrupa için stratejik ve ekonomik öneme sahiptir. Üyelik için 2005 yılında başlatılan müzakereler, önceden olduğu gibi ucu açık ve sonucu garanti olmayan bir süreçtir. Türkiye’de de AB üyeliği tartışılmaktadır. Eğer AB, alacak kapasiteye sahip olmazsa ya da Türkiye, tüm üyelere bağlı olarak sorumluluklarını yerine getirmezse de Türkiye için, AB ve Almanya’ya yönelik imtiyazlı bir ilişki geliştirilmeli ve mümkün olduğu kadar Avrupa’nın yapısallığına bağlanmalıdır.

450 BİN GENÇ

Almanya’da doğanlar opsiyon modeline göre iki pasaporta birden sahip olabiliyordu.
Ancak 18-23 yaş arasında söz konusu kişinin, hangi vatandaşlığı seçeceğine karar vermesi gerekiyordu.
2000-2013 arasında opsiyon modeliyle çiftevatandaş olan 18-23 yaş arasında 450 bin genç var. Her yıl buna 35 bin çocuk ekleniyor.
Şimdi Almanya doğumlu genç kuşak, hem anne-babasının geldiği ülkenin, hem de doğduğu ülkenin vatandaşı olabilecek.
Almanya’da doğmamış, onyıllarca yıldır orada yaşayan ise çiftevatandaşlık hakkına sahip olmayacak.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com