Almanya'da Federal Meclis, "NSU Raporu"nu görüştü

Almanyada Federal Meclis, NSU Raporunu görüştü
Federal Meclis'te görüşülen NSU Araştırma Komisyonu raporundaki

BERLİN (AA) –  Federal Meclis'te görüşülen NSU Araştırma Komisyonu raporundaki tavsiyelerden bazılarının uygulanması için koalisyon hükümetince yasa hazırlığı yapıldığı bildirildi.

Federal Meclis'te ''NSU Raporu''nun görüşüldüğü oturumda konuşan İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere,  NSU Araştırma Komisyonu'nun NSU terör örgütü ile ilgili ortaya çıkan hataları ayrıntılı bir şekilde analiz ettiğini belirterek,  "Alman hükümeti, NSU cinayetlerinden güvenlik kurumları için önemli dersler çıkarıyor" dedi.

NSU cinayetlerine dikkati çeken Maiziere,  "Failler 10 kişinin hayatını yıktı ve daha çok insanın hayatını tehlikeye attı. Kurbanların yakınlarına sınırsız acı getirdiler. Failler Almanya’da terörü ve güvensizliği ortaya çıkarmayı, toplumun birlikteliğini sarsmayı da hedefledi" ifadesini kullandı.

NSU Araştırma Komisyonu'nun ayrıntılı rapor hazırladığını ve 50 somut öneride bulunduğunu hatırlatan Maiziere, bu önerilerin sadece polis, yargı ve Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) için geçerli olmadığını, aynı zamanda topluma yönelik tavsiyelerin de bulunduğunu ifade etti. 

Adalet Bakanı Heiko Mass ile NSU Raporu'ndaki önerilerin nasıl uygulanacağı konusunda bir rapor hazırladıklarını belirten Maiziere, bunun gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını ve bu konuda birçok yasa tasarısı üzerine de çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Geçmişin yeterince aydınlatıldığını ve olup bitenlerin analiz edildiğini bildiren Maiziere, "Şimdi önümüze bakarak, sonuçlar çıkarmamız gerektiği yönünde hem fikiriz. İyi bir yolda olduğumuzdan umutluyum. Böyle bir cinayetin tekrarlanmaması için her şeyi yapmamız gerekiyor. Ülkemizde nefrete fırsat vermemek ve ülkemizdeki birliğin güçlenmesi için her şeyi yapmamız gerekiyor. Bunu cinayetelere kurban gidenlere borçluyuz" şeklinde konuştu.

- Nisan ayına kadar yasa tasarısı hazırlanacak

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da,  bu konuda Federal Savcılığın yetkilerini genişletmek için nisan ayına kadar bir yasa tasarını hazırlayacaklarını, bunun yanı sıra ceza kanununda ırkçılığın daha fazla dikkate alınması için değişiklik yapılmasının planlandığını kaydetti.

Yeşiller Partisi Milletvekili Christian Ströbele de NSU terör örgütü üzerine hazırlanan raporu incelediğinde kızgın ve şaşkın olduğunu belirterek, NSU terör örgütünü ortaya çıkarma konusunda  güvenlik birimlerinin birçok sebepten dolayı başarısız olduklarını söyledi.

-Kurumsal ırkçılık kısmi yerlerde tespit edildi

Bu başarısızlığa bürokratik cehalet, bilgisizlik, önyargılar gibi sebepler gösteren Ströbele, "Her yerde değil ama bazı kısımlarda kısmı olarak kurumsal ırkçılık tespit edildi'' dedi. NSU olaylarının aydınlatılmasının tamamlanmadığına işaret eden Ströbele, "Biz kurbanların yakınlarına her şeyi aydınlatacağımıza söz verdik" diye konuştu.

Ströbele, aydınlatmanın hükümette, İçişleri Komisyonu'nda ve parlamento çalışmaları kapsamında yapılması gerektiğini, bu organların sürekli aşırı sağcılıkla ilgili raporlar istemesi gerektiğini  kaydetti. Ströbele Anyasayı Koruma Dairesi'nin muhbir çalıştırmasını da eleştirerek, bu muhbirlerin yarardan çok zarar verdiklerini ifade etti.

- Aşırı sağ tehlikesi hala yüksek

Sol Parti Milletvekili Petra Pau da aşırı sağ tehlikesinin hala yüksek olduğunu belirterek, "Bundan dolayı NSU başlığını kapatamayız" dedi. Pau, şimdiye kadar çok fazla bir şey yapılmadığı yönünde uyarıda bulunarak, "Bunun değişmesi lazım"  diye konuştu.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Clemens Binninger de bugün NSU Araştırma Komisyonu'nun tavsiyelerin uygulanmasının başlangıç günü olduğunu belirtti.

NSU üyelerinin 10 yıl boyunca fark edilmeden banka soygunları, bombalı saldırılar ve 10 cinayet işlediklerini belirten Binninger, "Bu sadece güvenlik birimleri için değil, toplum için bir mağlubiyettir. Bu tekrarlanmaması lazım" dedi. Binninger, NSU'nun ortaya çıkarılmamasının bir sebebinin güvenlik birimlerinin birlikte çalışmasının kötü olmasından kaynaklandığını belirtti.

- Raporda 50 öneri sunuldu 

NSU cinayetlerinin 2011 yılının kasım ayında ortaya çıkmasının ardından 2012 yılının ocak ayında Federal Meclis’te kurulan NSU Araştırma Komisyonu yaklaşık 18 ay çalışmanın ardından emniyet, adalet ve Anayasayı Koruma Dairesi'nde reformlar yapılması gerektiği yönünde 50 öneride bulundu.

Çalışmalar kapsamında aralarında siyasetçiler ve emniyet ve istihbarat kurumlarının da bulunduğu çok sayıda kişiyi dinleyen NSU Araştırma Komsiyonu’nun başkanlığını  bu ayın başında istifa eden ve Hannover Savcılığı tarafından hakkında çocuk pornografisi soruşturması açılan Sebastian Edathy yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com