Almanya'da holiganizme sert önlem!

Almanya'da holiganizme sert önlem!
Almanya Futbol Federasyonu, holigan terörüne savaş açtı.

Alman Futbol Federasyonu (DFB), son günlerde çoğalan futbol sahalarındaki holigan terörü ve dehşetine karşı sert önlemler alma kararı aldı. Taraftarların olay çıkarttığı takımlar maçlardan men edilecek.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB), futbol sahalarında terör estiren holiganlara karşı mücadele başlattı. Sert önlem alma kararı alan DFB yöneticileri, Borussia Dortmund'un kupa maçında olay çıkartan Dinamo Dresden takımını gelecek sezon Almanya kupasından men edecek. Ayrıca taraftarlarının kavga çıkartıp törer estirdiği takımlar maçlarda büyük olaylara karıştıklarında ise ligden men cezası alacak.

DFB'nin merkezi Frankfurt'ta acil olarak toplanan Alman Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ile Almanya Lig Birliği (DFL) "Sahalara yanıcı maddeler ve meşalelerin sokulması ve yakılması kesinlikle yasak" kararı aldı. Toplantıda ayrıca kulüpler, futbol federasyonu, politikacılar, polis ve Adalet Bakanlığı görevlilerinden oluşan bir komitenin taraftarla birlikte çalışma yapmaları da önerildi.

KUPAYA ALMAMA KARARI

Alman Futbol Federasyonu Kontrol ve Ceza Kurulu Dortmund-Dresden kupa maçında üç kez hakemin uyarı yaptırmasına rağmen taraftarlarının maç öncesi ve sonrasındaki kavgalar yanında sahaya hücum ettiği Dresden'i 2012/2013 sezonunda kupadan atılması için ceza kuruluna gönderdi. Dinamo Dresden 2009 yılında taraftarlarının yol açtığı kavga ve olaylardan toplam 111 bin 500 Euro olmak üzere 14 kez ceza aldı. Dresden yanında yine eski doğu Alman kulüplerinden olan Rostock taraftarlarınında geçtiğimiz yıl içinde iki kez cezalandırılmeş, maçlara yasak konulmuştu. Dinamo Dresden Kulübü ise Christoph Schickhardt'ı avukat olardak görevlendirip itiraz etmek için karar aldı.

CEZAYI KULÜPLER ÇEKER

Dinamo Başkanı Andreas Ritter, "Sevilmeyen çocuğa ceza vermek, her şeyin düzeleceği anlamına gelmez" dedi. Her kulübün taraftarlarından sorumlu olduğunu belirten Alman Futbol Federasyonu Başkanı Theo Zwanziger ise şöyle konuştu:

"Eğer kulüpler taraftarlarının sakince maç izlemelerini sağlayamıyorlarsa cezasını da çekecek" dedi. Almanya Polis Sendikası Başkanı Bernhard Witthaut yasaklamakla fazla yol alınmadığına dikkat çekerek, "Bunlar o maç yasaklanırsa, başka bir maça gidiyor. Onların tek hedefi kendilerini gösterip gündeme gelmek" dedi.

Almanya statlarında son günlerdeki holigan dehşeti şöyle:

Magdeburg:

Almanya'da en son olarak Almanya 4. lig ekibi FC Magdeburg'un takım kaptanı Daniel Bauer takımının kötü performanısıyla holigan taraftarların dehşetine uğradı. 2 ay önce ölüm tehditi alan Bauer geçtiğimiz hafta sonunda evine gelen futbol teröristleri tarafından tartaklanıp tehdit edilince kenti terkedip ailesinin yaşadığı Koblenz kentine kaçtı.

Dortmund:

Borussia Dortmund-Dinamo Dresden maçında yasak ve üç kez hakemin oyunu durdurup ikaz etmesine rağmen 10 bine yakın Dinamo taraftarlarının büyük bir bölümü meşaleler yakıp patlayıcı maddeler havaya atmıştı. Maç öncesi ve sonrasıda Dortmund'lu taraftarlara saldırıp stadyumda ve kent içinde ayrıca maddi zararda vermişlerdi. Karşılaşmaya binlerce kişi kapılara yüklenip turnikelerden biletsiz girmişti. 17 yaralının olduğu gecede 15 Dresdenli holigan tutuklandı. 17 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Dresdenli holiganlar yüzünden Dinomo Dresden takımına son iki yılda Alman Futbol Federasyonu tarafından 111 bin 500 Euro ceza verildi.

Frankfurt:

Almanya Kupası'ında Frankfurt Commerzbank Arena'da oynanan Eintracht Frankfurt- Kaiserslautern kupa maçı öncesi ve sonrasında iki taraftar grupları arasında olaylar çıktı. Riskli maç olarak önceden belirlenen ve 500 polisin güvenlik önlemi aldığı iki ezeli rakibin mücadelesinde Kaiserslautern trübününde havai fişekler ile sis bombaları atıldı, bengal ateşi yakıldı. Hakem ikaz anonsu yaptırdı. Maç sonrası stadyum önünde birbirlerine giren taraftarları ayırmak isteyen 8 polis yaralandı. Maç sonrasında çıkan iki taraftar grubu arasındaki kavgalarda yer alan 30 kişi olaylar sonrası göz altına alındı.

BUNDESLİGA'DA TEHLİKE

Almanya Bundesliga 11. hafta maçlarındada Dortmund taraftarları Bremenli taraftarlara sopalarla saldırmış, Bayern Münih-Nürnberg maçında da taraftarlar anasında kavga çıkmıştı. Ayrıca Stuttgartlı taraftarlar da Dortmund kafiyesini taşıyan otobüse saldırmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com