Almanya'da NSA'nın yaptığı dinlemelerin araştırılması

Almanyada NSAnın yaptığı dinlemelerin araştırılması
Hükümetin, Edward Snowden'ın Almanya'ya gelerek NSA Araştırma

BERLİN (AA) - Almanya'da Federal Meclis (Bundestag) NSA Araştırma Komisyonu'nun, Rusya'da bulunan eski NSA çalışanı Edward Snowden'ı ifadesine başvurmak üzere Almanya'ya davet edip etmeyeceği tartışılıyor. 

Der Spiegel dergisi yer alan  habere göre, Alman hükümetinin Snowden'ın Almanya'ya gelişini riskli bulunduğu için Snowden'ın davet edilmesine sıcak bakmıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Kurulu'nun (NSA) bu ülkede yaptığı dinlemelerle ilgili Federal Meclis'te kurulan NSA Araştırma Komisyonu'nda muhalefet temsilcileri Snowden'ın kesinlikle ifadesinin alınması için Almanya'ya davet edilmesini isterken, iktidar kanadını buna karşı çıktığı belirtildi.

Başbakan Angela Merkel'in mayıs ayında ABD'ye yapacağı ziyaret öncesinde ilişkilerin daha fazla ivme kaybetmemesinin amaçlandığı vurgulandı.

Öte yandan, Snowden'ın ABD tarafından iadesinin istendiği için Almanya'ya gelmesi durumunda karşılaşılacak diplomatik sıkıntıların ilişkiler açısından riskli bulunduğu kaydedildi.

Komisyondaki muhalefet milletvekilleri ise Snowden'ın ifadesine başvurmadan komisyonun hiçbir şey yapamaycağı görüşünde.

Bu arada, Alman dış istihbarat servisi BND eski başkanı Hans-Georg Wieck, Mitteldeutschen Zeitung'a yaptığı açıklamada araştırma komisyonunun Snowden'ı Moskova'da dinlemesinin daha doğru olacağını söyledi. 

Güvenlik endişelerinden dolayı  Snowden'ın Almanya'ya getirilmesine sıcak bakmayan Wieck ABD ile Almanya arasında varolan ilişkilerin Edward Snowden'dan daha önemli olduğunu ifade etti.

Alman Federal Meclis'inde grubu bulunan 4 parti, geçen ay verdikleri ortak bir tasarıyla, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ve diğer yabancı istihbarat örgütlerinin Almanya'daki faaliyetlerini araştıracak bir komisyon kurmuşlardı.

Komisyonun başkanı olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Clemens Binninger Snowden'ın Almanya'ya davet konusunda görüş ayrılığına düştüğü için komisyonun ilk toplantısında istifa etmişti.

Edward Snowden ise komisyonun kurulmasının ardından yaptığı açıklamada tanıklık etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com