Almanya'da NSA'nın yaptığı dinlemelerin araştırılması

Almanyada NSAnın yaptığı dinlemelerin araştırılması
Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Gabriel: "Edward Snowden'ın yerinde

BERLİN (AA) - Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel,  Federal Meclis'te kurulan NSA Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarına ilişkin,   "Edward Snowden'ın yerinde dinlemesinin daha doğru olacağına inanıyorum. Yani bir ifade alınması için komisyon Rusya'ya gidebilir'' dedi.

Gabriel, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, hükümet olarak gayri safi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 1,8 oranında 2015 yılında ise yüzde 2 oranında artmasını beklendiklerini ifade etti. Ülke ekonomisinin geleceğinin iyi gördüğünü belirten Gabriel, ekonomideki gelişmeyle hanelere giren gelirin de artmakta olduğunu ifade etti. 

Alman işletmelerindeki durumun şu anda pozitif olduğunu anlatan Gabriel, yatırımların arttığını ve hükümet olarak bu iyi gidişatın gelecekte de devam etmesi için gayret göstermeye devam edeceklerini kaydetti.

Ekonomi Bakanı Gabriel, işsizlik oranının küçükte olsa azalma gösterdiğine işaret ederek ekonominin başarılı gittiğini vurguladı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri ve Başbakan Yardımcısı Gabriel, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Almanya'da yaptığı dinlemeleri araştırmak üzere Federal Meclis'te kurulan NSA Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarına da değinerek, "Edward Snowden'ın yerinde dinlemesinin daha doğru olacağına inanıyorum. Yani bir ifade alınması için komisyon Rusya'ya gidebilir'' dedi.

Snowden'ın Rusya'ya terk etmesi durumunda tehlikeye girebileceğini dile getiren Gabriel, çünkü Snowden'ın gizli servislerin hedefinde olduğuna dikkati çekti. Snowden'ın Almanya'ya gelmesi halinde ikamet sorununa hükümetin değil, mahkemenin karar vereceğini anlatan Gabriel, bu konuda daha önce yaşanan olayları anımsattı.

- Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler 

Sigmar Gabriel, Ukrayna'da yaşanan olaylara da değinerek Rusya'ya gerilimi azaltma çağrısında bulundu. Avrupa'da kimsenin Rusya'ya yaptırım yapmak istemediğini belirten Gabriel, yaptırımların Almanya ekonomisine yapacağı olumsuz etkiden de korkmadıklarını dile getirdi.

Bir Alman ekonomistin ''Almanya ekonomisi yaptırımlarda zarar görecektir ama uluslararası hukuk her şeyin üzerindedir'' sözünü hatırlatan Gabriel, kendisinin de bunu onayladığını ifade etti.

Bir gazetecinin, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) yetkililerin Ukrayna'da olduğunu hatırlatarak, "Orada ne yaptıklarını biliyor musunuz?" sorusu üzerine Gabriel, ''CIA şefi bizim burada neler yaptığımızı çok iyi biliyor ama benim onun orada ne yaptığı hakkında bir fikrim yok'' diyerek espri yaptı.

- Leopar Tankı satışı

Sigmar Gabiriel, hafta sonu çıkan haberlerde kendisinin Suudi Arabistan'a tank satışıma karşı çıktığı yönünde haberlerin hatırlatılması üzerine güvenlik kurulunu böyle bir toplantı yapmadığını ve yapmış olsa dahi bu konuların gizli olduğunu ve konuşmasının doğru olmayacağını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com