Almanya'da NSA'nın yaptığı dinlemelerin araştırılması

Almanyada NSAnın yaptığı dinlemelerin araştırılması
BfV Başkanı Maassen: "Açık olmanın sınırları var. Biz bir istihbarat birimiyiz ve

BERLİN (AA) - Almanya'nın iç isithbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) başkanı Hans-Georg Maassen, Federal Meclis'te kurulan NSA Araştırma Komsiyonu'nun yapacağı çalışmalara ilişkin, "Açık olmanın sınırları var. Biz bir istihbarat birimiyiz ve bizim görevimiz bu ülkenin güvenliğini sağlamaktır" dedi.

Der Tagesspiegel gazetesine açıklama yapan Maassen, Federal Meclis'te (Bundestag) kurulan NSA Araştırma Komisyonu ile belli sınırlar içinde bilgi alışverişinde bulunacaklarını söyledi. Maassen, "Açık olmanın sınırları var. Biz bir istihbarat birimiyiz ve bizim görevimiz bu ülkenin güvenliğini sağlamaktır" ifadesini kullandı.

NSA Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarını destekleyeceklerini kaydeden Maassen, paylaşacakları bilgilerin Almanya'nın güvenliğini tehdit etmemesinden emin olmak zorunda olduklarını belirtti.

NSA Araştırma Komisyonu'nun bilgi talep etmesi durumunda yardımcı olacaklarını belirten Maassen, "Sadece kısıtlı bilgi sağlayabiliriz. Çünkü NSA'nin işleyişi konusunda fazla bilgimiz yok" dedi.

Maassen, ABD'li istihbaratların Almanya'nın çıkarlarına aykırı hareket ettikleri kanaatinde olduklarında, bunu araştırmak ve takip etmeye hazır olduklarını belirtti. Edward Snowden'in, NSA'e zarar veren bir suçlu olduğunu savunan Maassen, Snowden'ın Amerikan İstihbaratının nasıl çalıştığını kamuoyuna gösterdiğini kaydetti. 

"Biz Amerikanları hiç bir zaman rakip olarak görmedik" diyen Maassen, özellikle Ukrayna'da yaşanan krizde ABD İstihbaratları ile yakın işbirliği içinde bulunduklarını vurguladı. 

Rus İstihbaratının Almanya'da aktif olduğunu belirten Maassen, özellikle Ukrayna konusundaki kararlara ilgi gösteren Rusya'nın  ekonomik yaptırımlar ile diplomatik kararlardan erkenden haberdar olarak,  buna göre hareket etmek istediğini bildirdi. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com