Almanya'da NSA'nın yaptığı dinlemelerin araştırılması

Almanyada NSAnın yaptığı dinlemelerin araştırılması
Federal Meclis NSA Araştırma Komisyonu Başkanı Sensburg: "Eğer Edward

BERLİN (AA) -  Federal Meclis NSA Araştırma Komisyonu Başkanı Patrick Sensburg, “Eğer Edward Snowden, Rusya’da Putin’in ya da gizli servis FSB’nin gözetimi altında olmadan ifade vermek isterse bunu üçüncü bir ülkenin Moskova’daki büyükelçiliğinde yapabiliriz” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Almanya'da yaptığı dinlemeleri araştırmak üzere kurulan NSA Araştırma Komisyonu'nun başkanlığını yapan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Milletvekili Patrick Sensburg, Der Spiegel’e yaptığı açıklamada, eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın tanık olarak dinlenmesi konusunda yeni bazı önerileri gündeme getirdi.

NSA’in dünya çapındaki dijital casusluk faaliyetlerinin ayrıntılarını kamuoyuna açıklayan Snowden’ı, mümkün olması durumunda 3 Temmuz’da dinlemek istediklerini belirten Sensburg, bunun nerede ve hangi koşullarda yapılabileceği konusunda Snowden’ın avukatıyla temas halinde olduklarını kaydetti.

ABD’de Snowden hakkında vatana ihanet suçlaması bulunduğunu hatırlatan ve ABD ile Almanya arasında suçluların iadesi anlaşması nedeniyle Snowden’ın Almanya’ya gelmesi durumunda ABD’ye iade edilmesi gerekebileceğini belirten Sensburg, bu nedenle başka alternatifleri deneyebileceklerini kaydetti.

NSA Araştırma Komisyonu Başkanı Sensburg, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer Edward Snowden, Rusya’da Putin’in ya da gizli servis FSB’nin gözetimi altında olmadan ifade vermek isterse bunu üçüncü bir ülkenin Moskova’daki büyükelçiliğinde yapabiliriz. Örneğin İsviçre, son derece mükemmel güvenlik teknolojileri kullanıyor. Dinlenmesi mümkün olmayan güvenli bir video-konferans sistemi aracılığıyla Snowden’ı buradan dinleyebiliriz. Tabii İsviçre’nin de kabul etmesi durumunda Snowden ile İsviçre’nin Moskova Büyükelçiliğinde bir araya gelebiliriz.”

Patrick Sensburg, böyle bir buluşmayı bir Güney Amerika ülkelerinden birinin Moskova’daki büyükelçiliğinde de yapmaya açık olduklarını sözlerine ekledi.

Snowden’ın Rusya’da zor koşullar altında olduğunun farkında olduklarını ifade eden Sensburg, eski NSA çalışanının Almanya’ya gelmesi durumunda burada siyasi iltica hakkı elde etmesinin ise çok zor olduğunu, böyle bir talebin yasal zemini olmadığını savundu.

Yine de Snowden’ın Almanya’ya gelmesinin ve burada ifadesinin alınmasının bir seçenek olarak ortada olduğunu kaydeden Sensburg, Snowden’ın Almanya’dan ABD’ye iadesinin koşullarını müzakere etmesinin de söz konusu olabileceğini düşündüğünü söyledi.

CDU Milletvekili Sensburg, “Ben olsam, ABD’de 4, 5 yıllık hapis cezasını, hayatım boyunca kaçak olarak yaşamak zorunda kalmaya tercih ederdim” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com