Almanya’da patriot krizi

Almanya’da patriot krizi
Suriye sınırına konuşlandırılması düşünülen sistemin bir Alman Patriot birliğince işletileceği haberleri, Almanya’da tartışma yarattı.

Ankara’nın, Patriot hava savunma sisteminin Suriye sınırına konuşlandırılmasını yarın resmen NATO’dan isteyeceği ve bu sistemin bir Alman Patriot birliğince işletileceği haberleri, Almanya’da tartışma yarattı.
 
Bir Alman birliğinin sınıra konuşlanmasının “tehlikeli” olacağı, Almanya’nın Suriye savaşının içine sürüklenebileceği gibi kaygılar dile getiriliyor. Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, “Alman Ordusu, Türkiye-Suriye sınırını kontrol edebilir” başlığını kullandığı geniş haberinde “Bildirildiği gibi Türkiye’deki bir hava savunma sisteminde Alman kuvvetleri rol alırsa, bu, birliğin ilk yurt dışı konuşlaması olacak” dedi.
 
“ALMAN ASKERLERİ HİÇ BİR ZAMAN PATRİOTLARI ATEŞLEMEDİ”
 
İlk başta “Sovyet tehdidine” karşı savunma amacını taşıyan sistemin halen Almanya’nın kuzeyinde Danimarka sınırına yakın Husum kentinde görev yaptığına işaret eden DW, Alman askerlerinden “hiçbir zaman Patriot füzelerini ateşlemelerinin istenmediği”ne dikkat çekti.
 
“BİRLİKLERİN YARISININ TEKNOLOJİSİ DEMODE”
 
Bunun da birçok Alman siyasetçinin, füzelere artık ihtiyaç yok diye birliğin kapatılmasını talep etmesine yol açtığını anımsatan DW, “24 uçak savar birliğinin yarısı 2015 yılına kadar kapatılacak. Çünkü demode bir teknoloji ile faaliyet gösteriyorlar. Geri kalan üsler ise Almanya’nın Kuzeyinde yoğunlaştırılacak. Yüksek performanslı radarla donatılmış yeni bir uyarı sistemi geliştirildi ama maliyet nedenleri yüzünden henüz konuşlanmış değil” dedi.
 
“EN İLERİ TEKNOLOJİ DE 2025’E KADAR ESKİMİŞ OLACAK”
 
Haberde Alman Savunma Bakanlığı’nın Alman Parlamentosu’na Patriot savunma sistemini mevcut potansiyel tehditlere uyarlamak için başka olanaklarının kalmadığını söylediği belirtilirken, “Halen teknik olarak en ileri olanlar da, 2025 yılına kadar eskimiş olacak ve o zaman ne olacağına henüz karar verilmedi” ifadeleri de kullanıldı.
 
DW, haberinde Filo Komutanı Albay Marcus Ellermann’ın değerlendirmelerine de yer verdi. Ellermann, Patriot füzelerinin yetenekleri konusunda sessiz kalmakla birlikte “Uçup ve radarlarımızca görülebilen her şeyle Patriot silah sistemiyle mücadele edilebilir. Hedef için bir büyüklük sınırı yok” diye konuştu.
 
“SİSTEM, EN ÇOK KISA MENZİLLİ FÜZELERE KARŞI ETKİN”
 
Buna karşın haberde, sistemin en çok kısa menzilli füzelere karşı etkin olduğunun ifade edildiği belirtilirken, “Ancak hedef ne olursa olsun, bir şeyi vurup gökten indirmek için zaman daima kilit bir unsur. Radar tarafından bir hedef saptanmasından sonra başarılı bir engelleme olanağının olması amacıyla bir subayın bir füzeyi ateşlemek için 10 ile 20 saniyesi var” değerlendirmesi yapıldı. DW, Almanya’daki Patriot birliklerinin NATO’nun potansiyel bir misyonunun bir parçası olabileceğini belirtikten, Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere’nin Patriot birliklerinin NATO’nun füze savunma sisteminde yer almak istediklerini açıkladığını anımsattı. Buna karşın DW, “Berlin’deki Savunma Bakanlığı, NATO’nun Almanya’nın talebi konusunda henüz bir karar vermediğini ve kararın 2013’e kadar beklenmediğini söyledi” dedi.
 
Bu çerçevede Alman askerlerinin Türk-Suriye sınırına gönderilebileceğini de vurgulayan DW, Süddeutsche Zeitung gazetesinin Türk hükümetinin Patriot sistemi için Pazartesi günü talepte bulunacağı haberine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Alman birliklerinden bir iki tanesi, Türkiye’ye gönderilen çokuluslu bir sistemin bir parçası olabilir. De Maiziere, böyle blir konuşlanmanın Türkiye’yi korumak için yapılacağını söyledi. Ancak, Türkiye’ye bir konuşlanma, Almanya’nın kuzeyindeki üsten daha tehlikeli olur ve Berlin’i Suriye savaşının içine sürüklemesi riski doğar.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com