Almanya'da Sebastian Edathy hakkındaki soruşturma

Almanyada Sebastian Edathy hakkındaki soruşturma
Başbakan Merkel:

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel,  eski Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Sebastian Edathy hakkındaki soruşturmaya ilişkin, ''Saydamlığın ve hukuk devletine güvenin olması için elimizden 
geleni yapmamız gerekiyor. Hepimiz hukuk devletinin hizmetkarıyız'' dedi.

Merkel, Başbakanlık'ta bir gazetecinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, geçen hafta Edathy hakkında soruşturma başlatılmasının herkesi şaşırttığını ve bu konuda olayların hızlı geliştiğini ifade etti.

Gıda ve Tarım Bakanı Hans-Peter Friedrich'in kendisine istifasını sunduğunda bunu kabul ettiğini belirten Merkel, bunu halkın hukuk devletine olan inancından dolayı kabul ettiğini kaydetti.

Hükümet üyelerinin bu güvenin oluşması ve sürmesiden yükümlü olduklarını belirten Merkel, Friedrich'in bu olayda siyasi sorumluluk almasından dolayı saygı gösterdiğini ifade etti.

''Saydamlığın ve hukuk devletine güvenin olması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Hepimiz hukuk devletinin hizmetkarıyız'' diyen Merkel,  SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile yaptığı görüşme ile ilgili bir şey söylemeyeceğini vurguladı.

Bir hafta önceki bir toplantıda olayla ilgili bilgiyi aldığını dile getiren Merkel, Gabriel ile bu konuda ayrıntılı bir şekilde  konuşmadıklarını söyledi. Kaybolan güveninin yeniden kazanılması gerektiğini belirten Merkel, ''Tüm  soruların açıklığa kavuşması lazım'' ifadesini kullandı.

Koalisyon içinde de güvenin önemli olduğuna işaret eden Merkel, bunun için de bu  akşam hükümeti oluşturan üç parti liderinin bir araya geleceğine dikkati çekti. 

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, Gabriel ve kendisinin  katılacağı bu akşamki toplantıda her şeyi konuşacaklarını belirten Merkel, üç partinin de halkın, hukuk devletine ve koalisyona olan güveni sağlaması görevi olduğunu kaydetti.

- Savcılıktan Friedrich'e ilişkin inceleme 

Öte yandan Berlin Savcılığının, Gıda ve Tarım Bakanlığı'ndan istifa eden Hans-Peter Friedrich ile ilgili sırları ifşa ettiği suçlamasıyla soruşturma başlatıp başlatmayacağını incelediği belirtildi.

Friedrich, 2013 yılının ekim ayında SPD Genel Başkanı Gabriel'e eski SPD milletvekili Edathy'nin isminin uluslararası soruşturmada geçtiğini ifade etmiş ve bundan dolayı 4 gün önce istifa etmişti. Hannover Savcılığı ise çocuk pornografisi içeren görüntülere sahip olduğu şüphesiyle Edathy hakkında başlattığı soruşturmayı sürdürüyor.

- Konu, Meclis İçişleri Komisyonu'nda ele alınacak

Edathy soruşturmasına ilişkin gelişmeler, yarın Federal Meclis İçişleri Komisyonu'nda ele alınacak. SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, bugün Meclis'te yaptığı açıklamada, İçişleri Komisyonu'ndan davet aldığını ve yarın bu toplantıya katılarak konun aydınlatılmasına katkı sağlayacağını belirtti. Oppermann, SPD’nin Birlik Partileri ile güven içinde işbirliğini sürdüreceğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com