Almanya'da sığınmacılar, oturma eylemi yapıyor

Almanyada sığınmacılar, oturma eylemi yapıyor
Afrika'nın çeşitli ülkelerinden Berlin'e gelen ve iltica talepleri kabul edilmeyince

BERLİN (AA) - Afrika'nın çeşitli ülkelerinden Berlin'e gelen ve iltica talepleri kabul edilmeyince başlattıkları açlık grevini geçen hafta sonlandıran sığınmacıların, Breitscheitplatz Meydanı'ndaki kilisenin önünde 3 gündür oturma eylemi yaptıkları bildirildi.

Alexanderplatz Meydanı karşısındaki Berlin Kongre Merkezi'nin (BCC) önünde 8 gün yaptıkları açlık grevini 11 Mayıs'ta sonlandıran Afrikalı sığınmacılar, Breitscheitplatz Meydanı'ndaki Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche adlı kiliseye sığınmak istedi. Kilise yönetimince kabul edilmeyen sığınmacılar, önceki gün Breitscheidplatz Meydanı'nda oturma eylemi başlattı.

Mülteci olarak kabul edilmek isteyen sığınmacılar, kendilerine oturum izni verilmesini ve Avrupa Birliği ülkelerinden birine iltica başvurusunda bulunanların işlemlerini aynı ülkede yapmaları gerektiğini düzenleyen Dublin Anlaşması'nın iptalini talep ediyor. Kilise yönetimi ise kilisenin önünden ayrılmasını istiyor.

Kilise Papazı Martin Germer, AA muhabirine, 17 Mayıs Cumartesi günü Berlin'de Almanya Kupası final karşılaşması oynanacağını belirterek, Breitscheidplatz Meydanı'nın da final oynayacak takımlardan birinin taraftarlarının toplanma yeri olacağını hatırlattı.

Bundan dolayı sığınmacıların kendi güvenliği için burayı terk etmeleri gerektiğini belirten Germer, ''Maalesef taraftarlar arasında ırkçı düşünceye sahip olanlar oluyor. Burada taraftarlar buluşacak. Sığınmacılar kendi güvenliği için burada olamayacaklar. Aksi takdirde tehlikeli olabilir. Bunun için bir çözüm arıyoruz'' diye konuştu.

Sığınmacıların adına açıklama yapan ve kimliğini açıklamak istemeyen sözcü, şu anda kiliseyle herhangi bir anlaşmaya varamadıklarını ancak burada eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, ''Ne olursa olsun burada kalacağız'' dedi.

Talepleri kabul ediline kadar mücadelelerini sürdüreceklerini anlatan sözcü, Alexanderplatz Meydanı'nda yaptıkları açlık grevinde 14 kişi olduklarını, 3 arkadaşının sağlık sorunu sebebiyle ayrıldığını, Breitscheidplatz Meydan’ındaki oturma eylemine ise 11 kişinin katıldığını bildirdi. 

Sığınmacıların eylem yaptığı alandaki dövizlerde, ''Sınır dışı edilmeleri durdurun'' ve ''Savaşı yayanlar sığınmacıları korumalı" yazdığı görüldü.

Almanya'nın başkenti Berlin'de yaklaşık 1,5 yıl önce de sığınmacılar tarafından tarihi Brandenburg Kapısı önünde açıklık grevi başlatılmış, buradaki eylem sonlandırıldıktan sonra ise sığınmacılar, Kreuzberg semtindeki Oranienplatz  Meydanı'nda eylemlerini sürdürmüştü.

Parkta kurudukları çadır ve barakalarda 18 ay yaşayarak Almanya’nın mülteci politikasını protesto eden sığınmacıların eylemi geçen ay sona ermişti. Berlin Eyalet Hükümeti kararıyla iş makineleriyle çadır  ve barakalar yıkılırken, sığınmacılar geçici olarak ev ve okullara yerleştirilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com