Almanya’da “sünnet yasası”

Almanya’da “sünnet yasası”
Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi’nde görüşülen ve erkek çocuklarının sünnet edilmesine yasal düzenleme getiren yasa tasarısına yapılan itirazlar kabul görmedi ve tasarı aynen kabul edildi.

Almanya'da federal hükümet tarafından hazırlanan "sünnet yasası" tasarısı, Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi'nden (Bundesrat) geçti. Tasarı, Federal Meclis'te de onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.
 
Tasarıya göre, tıbbı kurallar göz önünde bulundurularak çocukların en az şekilde acı çekerek sünnet olması, bu konuda şüphe duyulması durumunda uyuşturulma veya narkoz verilmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra sünnetin, çocuğun sağlığında tehlike oluşturmaması isteniyor.
 
Baden-Württemberg eyaletinin Uyum Bakanı Bilkay Öney, mecliste yaptığı konuşmada, hükümetin hazırladığı tasarıyla erkek çocukların sünnet edilmesi konusunda çözümler getirdiğini belirtti.
 
Tasarının temel hakları dikkate aldığını ve güvenceler sağladığını ifade eden Öney, düzenlemenin sünnete izin verdiğini ancak çocuğun sağlığının tehlikede olduğu hallerde sünnete sınırlama getirdiğini kaydetti.
 
Adalet Bakanlığı müsteşarı Max Stadler de, yeni düzenlemenin hukuki güvencesizlik halinin ortadan kaldırılması yönünde önemli bir katkı olduğunu ifade etti.
 
Yasa tasarısının, yürürlüğe girmesi için Federal Meclis'in onayından da geçmesi gerekiyor.
 
Köln Eyalet Mahkemesi'nin, Mayıs ayında aldığı bir kararında sünnet "adam yaralama" suçu kapsamına alınmıştı. Bunun üzerine Almanya'da sünnet konusunda tartışmalar yaşanmış ve Yahudiler ile Müslümanlar bu duruma tepki göstermişti.
 
Federal Meclis, büyük çoğunlukla aldığı kararla Alman hükümetinden bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapmasını istemişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com