Almanya'da Türklere ait STK'lardan Gauck'a tepki

Almanyada Türklere ait STKlardan Gaucka tepki
UETD Genel Başkanı Çelik: "Bir cumhurbaşkanının böyle söylemlerde bulunması

BERLİN (AA)- Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında sarf ettiği sözler, Almanya’daki Türk sivil toplum kuruluşları (STK) tepki gösterdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gauck'un Türkiye ziyaretinin güzel başladığını ancak Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) yaptığı açıklamaların anlaşılır gibi olmadığını söyledi.

"Bir cumhurbaşkanının böyle söylemlerde bulunması kabul edilebilir değil. Bu Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak algılandı" diyen Çelik, şöyle devam etti:

"Milyonlarca Türk'ün yaşadığı bir ülkenin cumhurbaşkanının gelip buralarda bu tip söylemlerde bulunması, bugüne kadar süregelen eleştirileri cumhurbaşkanı olarak kendisinin de dillendirilmesi, bizim tarafımızdan hoş karşılanmadı. Bu kendisinin görevi değildi. Zira bir ülkenin baş temsilcisi olarak bu kendisine düşen bir görev değildi."

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner ise Türkiye ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanı Gauck'a yanlış bilgi verildiğini düşündüğünü söyledi.

"İğneyi önce kendinize, sonra çuvaldızı başkasına batıracaksınız' öyle başkalarını değerlendireceksiniz“ diyen Öner, "Avrupa’da ırkçılık, İslamofobi had safhadayken, NSU cinayetleri aydınlatılamamışken bunlarla ilgili ciddi adım atmayanlar, Mısır'daki idamlara ve Kırım’ın işgaline sesini çıkarmayanlar nedense Türkiye’ye gidince kahraman kesiliyorlar“ ifadesini kullandı.

Dost ve müttefik ülkelerin Türkiye’deki aksaklıkları hatırlatmalarının normal karşılanabileceğini söyleyen Öner, ancak kendi ülkesinde yaşananları görmezden gelip, Türkiye’yi tenkit edenleri anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler de Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'un Türkiye’de yaptığı açıklamaları kendisine yakıştıramadığını söyledi.

Kerenciler, "Eleştiriler dostlar tarafından yapılır ama yapıcı olması lazım. Yani şu anda Türkiye’de yapılan binlerce demokrasi ve insan haklarıyla ilgili yüksek derecedeki çalışmalar, kanun değiştirmeler ve sayılarını aklımızda  tutamayacağımız 13 sene içinde hükümetin büyük çalışması oldu. Ama bir iki tane negatif olabilecek şeylerin bu derece Türkiye’de yüksek sesle söylenmesini ben sayın Gauck’a yakıştıramadım“ diye konuştu.

Eleştirilerin yapıcı ve samimi olmadığını ifade eden Kerenciler, "Türkiye Almanya’nın dostudur. Eleştirler yapıcı olmalı. Söylenen eleştiriler Türkiye’de yüzde birin söylediği şeyler. Diğer yüzdeyi de dikkate almak lazım“ dedi.

Almanya’nın aşırı sağcılara karşı yaklaşımını da eleştiren Kerenciler, "Almanya başkalarını eleştirirken kendi tutumuna  bakmalı. Berlin’in ortasında‚ 'Türkler dışarı' diye bağıran aşırı sağ partilere bakmalı, bu sorunu çözmeli“ ifadesini kullandı. 

 

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com