Almanya'da yenilenebilir enerji düzenlemesi

Almanyada yenilenebilir enerji düzenlemesi
Bakanlar Kurulu, elektrik fiyatlarınını hızlı bir şekilde artmasının önüne

BERLİN (AA) – Almanya Bakanlar Kurulu, elektrik fiyatlarının hızlı bir şekilde artmasının önüne geçilmesi amacıyla Yenilenebilir Enerji Yasası’nda (EEG) bazı düzenlemeler yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Yenilenebilir Enerji Yasası’nda reform olarak nitelendirilen düzenlemelerle yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinin herkes için planlanabilir olması, elektrik fiyatlarının artmasının hissedilebilir bir şekilde frenlenmesi ve yenilenebilir enerjinin daha güçlü bir şekilde piyasaya sunulması hedefleniyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, EEG'de önemli düzenlemelere gittiklerini ifade ederek, "Bununla enerji dönüşümünde yeni bir başlangıç için adım attık’’  dedi. Bu yeni başlangıcın acil ve gerekli olduğunu belirten Gabrile, son yıllarda enerjinin sağlama konusundaki güvensizliğinin arttığını, ağların genişlenmesinin sağlanmadığını ve enerji sisteminin istikrarsız olduğunu kaydetti.

Yeni bir başlangıcın enerji piyasasının yeniden dizayn edilmesi ve  enerji ağların genişletilmesi anlamında geldiğini ifade eden Gabriel, geleneksel enerji santrallerin yenilebilir enerji ile karşı karşıya getirilmemesi gerektiğini ifade etti.

Yenilebilir enerjinin çok hızlı bir şekilde geliştirilmesi düşüncesi yerine bunun planlanabilir bir şekilde yapılması gerektiğini Gabriel, bu yeni düzenleme ile en az 2017 yılına kadar enerji fiyatlarının sabit kalacağını kaydetti.

Sigmar Gabriel, çok fazla enerji kullanan ve elektrik fiyatlarında indirim sağlanan şirketlerin sayısının bu düzenleme ile 2 bin 100’den bin 600’a gerileyeceği ifade etti.

İndirim getirilecek şirketlerin uluslararası rekabet içinde olduğunu ve yüksek enerji masraflarıyla karşı karşıya kaldığını belirten Gabriel, bu alanda istihdamı da düşündüklerini kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com