Almanya'daki terör örgütü NSU davası

Almanyadaki terör örgütü NSU davası
Federal Kriminal Dairesi (BKA) görevlisi ile Hessen eyaletinin eski Anayasa Koruma Dairesi çalışanı dinlendi

MÜNİH (AA) - Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün hayattaki tek üyesi ile örgüte yardım ve yataklık yaptıkları belirlenen dört kişinin yargılandığı davanın 104. duruşması yapıldı.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde düzenlenen duruşmada, NSU terör örgütü üyelerince öldürülen Halit Yozgat'ın olay gününde internet kafede bulunduğunu ifade eden ve halen yurt dışında bulunan Iraklı görgü tanığı Hamadi S'nin ifadesini alan Federal Kriminal Dairesi (BKA) görevlisi dinlendi.

Geçmişte Hamadi S'nin kendisine olayın gerçekleştiğinde internet kafede bulunduğu söylediğini aktaran BKA görevlisi, tanığın olayın olduğu sırada telefon kulübesinde görüşme yaptığını ve balon patlamasına benzer ses duyduğunu söylediğini kaydetti.

BKA görevlisi, tanık Hamadi S'nin daha sonra "açık renk kıyafet giyen 1,80 metre boyunda bir erkeği" internet kafeden çıkarken gördüğünü kendisine söyledeğini ifade etti.

Müdahil avukat Thomas Bliwier, BKA görevlisine, "Halit Yozgat'ın öldürüldüğü internet kafede bulunan ancak cinayeti ve Halit Yozgat’ı görmediğini iddia eden eski istihbarat çalışanı Andreas Temme'yi görüp görmediğini tanık Hamadi S'ye sordunuz mu?" sorusunu yöneltti.

BKA görevlisi de Iraklı görgü tanığına zamanında Temme'nin fotoğrafını göstermediğini, gördüğü kişiyi zaten pek net görmediği için gerek duymadığını söyledi.

Duruşmada, Hessen eyaletinin eski Anayasa Koruma Dairesi çalışanı Frank-Ulrich F'nin de ifadesi alındı. Polisin dinleme protokollerine göre, Mayıs 2006'da Andreas Temme ile görüştüğünün ortaya çıkmasına tepki olarak Frank-Ulrich F, Temme ile görüşmediğini söyledi. Görüşme protokollerinin okunmasına tepki veren Frank-Ulrich F, "Hayır onunla telefonda görüşmedim" dedi.

İnternet kafedeki cinayeti gazeteden öğrendiğini belirten Frank-Ulrich F, Andreas Temme ile konuştuğunu itiraf ederek, ona internet kafeyi bilip bilmediğini sorduğunu, Temme'nin de bilmediğini söylediğini ifade etti.

Sadece bir kez telefonda görüştüklerini ileri süren Frank-Ulrich F, müdahil avukat Alexander Kienzle'nin, iki görüşmenin dökümü olduğunu hatırlatmasının ardından, Frank-Ulrich F, ifadesini düzelterek, "Olayla ilgim olsun istemiyorum. Bu beni rahatsız etti ve sıkıntı yarattı" diye konuştu.

Avukat Mehmet Gürcan Daimagüler AA'ya yaptığı açıklamada, "Polis memurları Andreas Temme'nin olay yerindeki rolünü yeterince sorgulamadılar. Bu, BKA görevlisinin ifadesinden belli oldu" dedi.

Daimagüler ayrıca ifadesi alınan ve Andreas Temme'nin meslektaşı olan Anayasa Koruma Dairesi çalışanı ile ilgili, "Bu kişinin, Halit Yozgat cinayetinin ardından Andreas Temme ile önemli konuşmalarını hatırlamıyor olması şaşırtıcı" ifadesini kullandı. 

İddianamede, terör örgütü NSU üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Bönhardt'ın 2006 yılında 21 yaşındaki Halit Yozgat'ı işlettiği internet kafede silahla vurarak öldürdüğü belirtiliyor.

NSU üyeleri Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011 tarihinde banka soyduktan sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri açıklanmıştı. Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe'nin, son kiraladıkları daireyi, delilleri yok etmek amacıyla kundakladığı iddia ediliyor.

Bugüne kadarki duruşmalarda, terör örgütü NSU'nun karanlık bağlantılarının aydınlatılamaması tepkilere neden oluyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com