Almanya'daki terör örgütü NSU davası

Almanyadaki terör örgütü NSU davası
Devlet koruması altındayken geçen ay ölü bulunan 39 yaşındaki aşırı sağcı

BERLİN (AA) –  Almanya'da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü soruşturmasını yürüten Federal Başsavcılığın, geçen ay ölü bulunan aşırı sağcı muhbir Thomas R’nin evinde arama yaptırdığı bildirildi.

Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre, devlet koruması altındayken 39 yaşında ölü bulunan muhbir Thomas R’nin NSU ile bağlantılı olup olmadığını çözmeye çalışan başsavcılık,  “Corelli” adlı muhbirin ölümüyle ilgili soruşturmaya el koydu.

Federal Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, 25 Nisan’da Thomas R.’nin Paderborn’daki evinde arama yapıldığı, dizüstü bilgisayar, harici disket ve çok sayıda CD’ye incelenmek üzere el konulduğu belirtildi.

- "Corelli"nin esrarengiz bağlantıları çözülemedi

Hamburg eyaletinin iç istihbarat teşkilatına bu yılın başında gönderilen ve üzerinde "NSU/NSDAP" yazan 2006 yılı tarihli bir CD, muhbir Thomas R.’nin NSU terör örgütü ile bağlantılı olabileceği şüphelerine yol açmıştı.

İçinde Neonazilere ilişkin yaklaşık 15 bin veri bulunun CD’yi iç istihbarat teşkilatına gönderen ve ismi açıklanmayan bir başka muhbir, bunu 8 yıl önce Thomas R’den aldığı bilgisini vermişti.

Kamuoyunun NSU terör örgütünün varlığından ilk olarak 2011 yılında haberdar olması, Corelli adlı muhbir tarafından hazırlandığı tahmin edilen 2006 yılına ait CD’de NSU isminin geçmesi, kuşkulara neden olmuştu.   

Corelli kod adlı muhbir Thomas R, önceki yıllarda verdiği ifadelerinde NSU terör örgütüyle herhangi bir bağlantısı olmadığını iddia etmişti. Ancak NSU terör örgütü üyelerinden Uwe Mundlos’a ait telefon ve adres rehberinde, Thomas R’nin adresi bulunmuştu.

- Hastalığı bugüne kadar bilinmiyordu

Münih’te devam eden NSU davasına gelecek aylarda tanık olarak ifade vermek üzere davet edilmesi beklenen Thomas R’nin geçen ay şüpheli bir şekilde ölmesi, kamuoyunda soru işaretlerine yol açmıştı.

Devlet koruması altında olan aşırı sağcı muhbirin, 39 yaşında, bugüne kadar bilinmeyen, gizli şeker hastalığı nedeniyle öldüğü bildirilmişti.

- NSU’nun aydınlatılamayan bağlantıları

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, çok sayıda bombalama olayı ve soygun gerçekleştiren NSU terör örgütü ancak 2011 yılıı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

Neonazi 3 kişi tarafından kurulduğu iddia edilen NSU’nun üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 2011 yılı kasım ayında bir banka soygunu gerçekleştirdikten sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

NSU’nun hayattaki tek üyesi olan ve tutuklu yargılanan Beate Zschaepe’nin susma hakkını kullanması nedeniyle "karanlık bağlantıları" aydınlatılamıyor ve birçok soru hala yanıt bekliyor.

NSU’yu kuran Neonazilerin yıllarca yeraltında faaliyet göstermesine rağmen Alman güvenlik birimleri ve istihbaratı tarafından tespit edilememiş olması, Almanya’da büyük bir skandala yol açmıştı.

NSU üyelerinin geçmişte bazı aşırı sağcılar ve istihbaratçılarla ilişki kurmuş olmaları, skandalın boyutlarını daha da genişletmişti.

Almanya iç istihbarat teşkilatında aşırı sağcı gruplara ve kullanılan muhbirlere ilişkin bazı belgelerin 2011 yılı sonunda imha edilmesi ve bunun kamuoyuna sızması kuşkulara yol açmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com