Almanya'daki terör örgütü NSU davası

Almanyadaki terör örgütü NSU davası
Zanlılardan Andre E’nin duruşmaya ön kısmında silah taşıyan asker figürünün yer aldığı kıyafetle gelmesi müdahil avukatların tepkisine yol açtı

MÜNİH (AA) - Almanya'da, 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili görülen aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının 114’üncü duruşmasında, cinayetleri işledikleri iddia edilen iki sanığın 2011’deki şüpheli ölümleri konusunda bilirkişi ve tanıklar dinlendi.

NSU kurucularından Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’un 4 Kasım 2011’de bir karavanda ölmelerinde üçüncü bir kişinin rolü olup olmadığını aydınlatmaya çalışan Münih Eyalet Mahkemesi, duruşmanın sabahki bölümünde adli tıp uzmanı Dr. R. Heiderstaedt’ı dinledi.

Otopside zanlıların ölmeden önce karbonmonoksit soluduklarına dair bir bulguya ulaşılamamış olmasını değerlendiren Dr. R. Heiderstaedt, bunun karavandaki yangının zanlıların ölümünden çok kısa süre önce başlamış olmasından kaynaklanabileceğini, böyle bir durumda otopside karbonmonoksit soluduklarının tespit edilemeyebildiğini söyledi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, banka soygunun ardından polis tarafından takip edildiklerini anlayan zanlılardan Uwe Mundlos’un önce Böhnhardt’ı silahla öldürdüğünü, ardından karavanı ateşe verip intihar ettiği sonucuna varmıştı. Ancak otopsi raporunun sonucu, zanlıların üçüncü bir kişi tarafından öldürülmüş olabileceği kuşkularına yol açmıştı. Bilirkişi olarak çağrılan Dr. R. Heiderstaedt’ın ifadeleri bu kuşkuları azalttı.

-Polis memurları dinlendi- 

Mahkemede duruşmanın öğleden sonraki bölümünde de NSU sanıklarını karavana kadar takip eden iki polis memuru tanık olarak dinlendi.

Polis memurları, karavanın içinde sadece iki el silah sesi duyduklarını, karavana bir başka kişinin girdiğini ya da çıktığını görmediklerini anlattı.

-Duruşmada kıyafet gerilimi-  

Öte yandan, zanlılardan Andre E’nin duruşmaya kollarında Finlandiyalı aşırı sağcı müzik grubu "Satanic Warmaster" isminin yer aldığı bir kıyafetle gelmesi, kıyafetinin ön kısmında silah taşıyan asker figürünün yer alması müdahil avukatların tepkisini çekti.

Avukat Alexander Hoffmann, mahkeme başkanından kıyafete el konulmasını isterken provokatif olarak nitelendirdiği kıyafetin "silahlı mücadeleye destek vermek" anlamına gelebileceğini söyledi.

Mahkeme heyeti kıyafetteki sembollerin suç unsuru teşkil edip etmediğini tespit etmek üzere fotoğrafının çekilmesine karar verdi. Mahkeme heyetinin talebi üzerine polis zanlıyı duruşma salonu dışına çıkartarak kıyafetinin fotoğrafını çekti. Zanlı çekimin ardından salona geri döndü ve duruşmaya devam edildi.

Zanlı Andre E’nin, cinayetlerden sorumlu tutulan zanlılardan Beate Zschäpe ile ölen Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos ile iletişim içinde olduğu ve kaçmalarına yardım ettiği iddia ediliyor.

-NSU’nun aydınlatılamayan bağlantıları-

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, çok sayıda bombalama olayı ve soygun gerçekleştiren NSU terör örgütü ancak 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

Neonazi 3 kişi tarafından kurulduğu iddia edilen NSU’nun üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 2011 Kasım ayında bir banka soygunu gerçekleştirdikten sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

NSU’nun hayattaki tek üyesi olan ve tutuklu yargılanan Beate Zschaepe’nin, susma hakkını kullanması nedeniyle "karanlık bağlantıları" aydınlatılamıyor ve birçok soru hala yanıt bekliyor.

NSU’yu kuran Neonazilerin yıllarca yeraltında faaliyet göstermesine rağmen Alman güvenlik birimleri ve istihbaratı tarafından tespit edilememiş olması, Almanya’da büyük bir skandala yol açmış, NSU üyelerinin geçmişte bazı aşırı sağcılar ve istihbaratçılarla ilişki kurmuş olmaları, skandalın boyutlarını daha da genişletmişti.

Almanya iç istihbarat teşkilatında aşırı sağcı gruplara ve kullanılan muhbirlere ilişkin bazı belgelerin 2011 yılı sonunda imha edilmesi ve bunun kamuoyuna sızması kuşkulara yol açmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com