Almanya'daki Türkler NSU davası konusunda karamsar

Almanya'daki Türkler NSU davası konusunda karamsar
Almanya’da gerçekleşetirilen yeni bir araştırmaya göre, Türklerin yüzde 80'inden fazlası, NSU cinayetlerinin tamamen aydınlatılacağını düşünmüyor.

Almanya'da yaşayan Türklerin yüzde 80’niden fazlası, 2000 - 2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı neonazi terör örgütünün işlediği cinayetlerin aydınlatılacağına inanmıyor. 

Dortmund merkezli "Futureorg Enstitüsü"ne bağlı EndaX kamuoyu araştırma kuruluşunun, Almanya'daki Türkler üzerinde yaptığı araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu. 

Deutsche Welle’ye göre, Almanya’daki Türklerin NSU cinayetlerinin aydınlatılması bağlamında Alman siyasi kurumlarına, adli makamlarına, sivil toplum örgütleri ile Alman ve Türk basınına olan güveninin incelendiği araştırma çerçevesinde düzenlenen anketin, Almanya'da yaşayan Türk kökenlilerin yüzde 80’inden fazlası, NSU cinayetlerinin tamamen aydınlatılacağına inanmadığını gösterdi. Katılımcıların yarısından fazlası Alman hükümetinin cinayetlerin aydınlatılması konusunda güçlü bir arzusu olduğuna inanmadığı da saptandı. 

Bu arada, araştırmaya katılan Türklerin yaklaşık yüzde 65’i de, NSU cinayetlerinden kişisel olarak çok etkilendiklerini düşünüyor. Araştırma sonuçlarında, cinayetlerden en çok etkilenenlerin özellikle kadınlar olduğu belirtiliyor. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com